Logo Przewdonik Katolicki

W kręgu sztuki

Grzegorz Kamiński
Fot.

Od dziesięciu lat Centrum Kultury i Sztuki w Koninie organizuje konkurs, którego celem jest uhonorowanie wyróżniających się animatorów kultury oraz osób tworzących i wspierających kulturę na terenie subregionu (Konin i powiaty: koniński, kolski, słupecki, turkowski). Nagrody, Statuetki Kariatydy, przyznaje kapituła konkursu powołana przez dyrektora CKiS.

 

Statuetka przyznawana jest w kategoriach: twórca, animator kultury, mecenas kultury – sponsor, samorząd lokalny (pracownicy administracji samorządowej prowadzący politykę sprzyjającą rozwojowi kultury na danym terenie) oraz nova (młodzież wywodząca się z amatorskiego ruchu artystycznego, która ma znaczące osiągnięcia w swojej dziedzinie). Tegorocznym laureatem w dziedzinie mecenas kultury – sponsor została parafia św. Wojciecha w Koninie. Cieszymy się, że doceniono jej znaczącą rolę w kształtowaniu i rozwijaniu życia kulturalnego miasta. Serdecznie gratulujemy!

Parafia od lat organizuje i wspiera działania artystyczne i kulturalne. Spośród wielu wydarzeń wspomnijmy cykliczny Tryptyk Zaduszkowy Nie wszystek umrę, warsztaty liturgiczno-muzyczne, okolicznościowe koncerty organizowane z okazji świąt kościelnych z udziałem artystów scen operowych Łodzi, Warszawy, Bydgoszczy, Poznania… W kościele występowali również: rosyjski wirtuoz skrzypiec Vadim Brodski, organista katedry w Oliwie, profesor Gdańskiej Akademii Muzycznej Roman Perucki, Ernest Bryll i Marcin Styczeń, Józef Skrzek, Stanisław Soyka, Stanisław Górka, Tomek Kamiński, Joszko Broda, Jan Budziaszek, Marian Opania, Lech Dyblik, Zenon Laskowik i wielu innych artystów uprawiających różne dziedziny sztuki. Koncerty i spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności, która z uznaniem wyraża się o efektywności dokonań parafii na niwie kultury i sztuki.                                        

W tym roku „Kariatydy” wręczyła dyrektorka CKiS Jadwiga Kujawińska. Parafię św. Wojciecha reprezentowali: proboszcz ks. prałat Józef Wysocki, red. Anna Wysocka – dziennikarka, wydawca tygodnika parafialnego „Adalbertus”  i ks. Paweł Śmigiel – animator m.in. spotkań artystycznych dla osób uzależnionych. Wydarzeniem  wieczoru był występ Jana Peszka w monodramie Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego, a mottem – słowa pochodzące z tego  spektaklu Sztuka jest dla tych, którzy jej potrzebują.

W najbliższym czasie w kościele św. Wojciecha zarejestrowany będzie materiał dźwiękowy na płytę CD światowej sławy artystów: Vadima Brodskiego (gra na skrzypcach Gennaro Gagliano z 1747 r.) i Romana Peruckiego. Ich występ i nagranie płyty mają istotne znaczenie dla promocji Konina. Ostatnim z czerwcowych przedsięwzięć kulturalnych będzie Księga Hioba: spektakl poetycki oparty na Starym Testamencie, w tłumaczeniu Czesława Miłosza, a w wykonaniu Stanisławy Celińskiej.

 


Skąd wzięła się nazwa „mecenas”? Pierwszy cesarz rzymski Oktawian August miał doradcę i przyjaciela Gaiusa Cilniusa Maecenesa (ur. 70 r. p.n.e., zm. 8 r. p.n.e.). Cilinius, choć był politykiem, rozmiłowany był w sztukach pięknych. Uprawiał poezję i prozę (według Seneki nie najwyższych lotów), przy tym, jako człowiek majętny, znacząco wspomagał innych poetów, m.in. Wergiliusza i Horacego. Jego nazwisko (przydomek) przeszło do historii głównie jako określenie protektora sztuki i nauki.

BS

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki