Logo Przewdonik Katolicki

Z parafii do parafii na własnych nogach?

Julia Michalak
Fot.

Po raz kolejny z bydgoskiego kościoła p.w. świętego Mateusza wyruszyła Międzyparafialna Piesza Pielgrzymka Fordońska. To pielgrzymka mała, ale duchem silna! Pątniczy szlak wiedzie ulicami jednej tylko dzielnicy Bydgoszczy Fordonu.

 

Po raz kolejny z bydgoskiego kościoła p.w. świętego Mateusza wyruszyła Międzyparafialna Piesza Pielgrzymka Fordońska. To pielgrzymka mała, ale duchem silna! Pątniczy szlak wiedzie ulicami jednej tylko dzielnicy Bydgoszczy – Fordonu.  

 

Jakie były początki niezwykłego, „osiedlowego” pielgrzymowania? Otóż w 1993 roku, w głowie ks. Wiesława Zielińskiego zrodził się pomysł na mini-pielgrzymkę. Myśl zyskała aprobatę ówczesnego proboszcza ks. Edmunda Sikorskiego oraz pozostałych fordońskich  duszpasterzy.

 

Maryjne wędrowanie w „mini wymiarze” 

 

Wśród „mateuszowych” parafian inicjatywa spotkała się z gorącym przyjęciem, tym bardziej, że pielgrzymka wyruszała w tym samym czasie, co piesza peregrynacja diecezjan do Częstochowy. - Miało to być modlitewne wsparcie dla pątników oraz możliwość  zakosztowania atmosfery pielgrzymkowej w „mini wymiarze”… - wspomina ks. Edmund Sikorski. Trasa pielgrzymki została wytyczona wśród fordońskich parafii i obowiązuje do dziś.

 

Prowadzi krzyż i Czarna Madonna

 

W pierwszy dzień pielgrzymi wyruszają z kościoła św. Mateusza do świątyni Matki Bożej Królowej Męczenników. Następnie wędrują do parafii św. Marka, a w kolejne dni kolejno do parafii św. Łukasza, św. Jana, św. Mikołaja, by stamtąd powrócić „punktu wyjścia” – do wspólnoty św. Mateusza.

Harmonogram każdego dnia jest podobny. Na rozpoczęcie wędrówki Eucharystia, po niej wymarsz na trasę i wędrówka do kolejnej parafii. Tam następuje powitanie pielgrzymów, modlitwy, Apel Jasnogórski oraz oficjalne zakończenie kolejnego dnia pielgrzymki. W czasie przemarszu na czele grupy niesiony jest oczywiście krzyż, a za nim obraz Czarnej Madonny, nieustannie towarzyszący pątnikom od 17 lat!

Tak oto kilkunastu lat fordońskie parafie włączają się w symboliczny sposób w trud letniego pielgrzymowania, ofiarowując swoje modlitwy za pątników zdążających do Jasnogórskiej Pani.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki