Logo Przewdonik Katolicki

Obowiązek Mszy św. niedzielnej i świątecznej

ks. Jan Glapiak
Fot.

Bodajże przed kilku laty w naszej Ojczyźnie nastąpiła zmiana w świętowaniu kościelnych uroczystości. Mógłby Ksiądz przypomnieć, w które święta obecnie mamy obowiązek uczestniczyć we Mszy św. i powstrzymywać się od pracy? Robert

 Bodajże przed kilku laty w naszej Ojczyźnie nastąpiła zmiana w świętowaniu kościelnych uroczystości. Mógłby Ksiądz przypomnieć, w które święta obecnie mamy obowiązek uczestniczyć we Mszy św. i powstrzymywać się od pracy?

Robert

 

Pierwsze przykazanie kościelne mówi, że w niedziele i święta nakazane mamy uczestniczyć we Mszy św. i powstrzymać się od prac niekoniecznych. Zatem, najpierw niedziela, która jest pamiątką tajemnicy paschalnej, winna być obchodzona jako dzień świąteczny nakazany (zob. KPK, kan. 1246 § 1).

Ponadto – zgodnie z kan. 1246 § 2 – do uroczystości i świąt nakazanych należą: Narodzenia Pańskiego (25 grudnia), Świętej Bożej Rodzicielki (l stycznia), Objawienia Pańskiego (6 stycznia, niestety w Polsce jest to także dzień pracy), Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) i Wszystkich Świętych (l listopada).

Do uroczystości i świąt, które nie są nakazane w Polsce należą: Niepokalanego Poczęcia (8 grudnia), Ofiarowania Pańskiego (2 lutego), św. Józefa (19 marca), Poniedziałek Wielkanocny, Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła (poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego), św. Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca), św. Szczepana (26 grudnia), (zob. Konferencja Episkopatu Polski, List na temat przykazań kościelnych z 21 października 2004 r.)

Są jeszcze inne uroczystości i święta, które nie są nakazane. Są to: Zwiastowanie Pańskie (25 marca), Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (3 Maja), Najświętszego Serca Pana Jezusa (piątek po oktawie Bożego Ciała), Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej (26 sierpnia).

W uroczystości i święta, które nie są świętami nakazanymi, zachęca się wiernych, by – zgodnie z wieloletnią tradycją – brali udział w liturgii eucharystycznej (zob. Konferencja Episkopatu Polski, List na temat przykazań kościelnych z 21 października 2004 r.).

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki