Logo Przewdonik Katolicki

Chrystus przybywa do nas w młodzieży Europy

Abp Stanisław Gądecki
Fot.

Z racji szybko zbliżającego się 32. Europejskiego Spotkania Młodych (ESM) w Poznaniu pragnę skierować do Was kilka koniecznych słów wyjaśnienia, zaproszenia i zachęty.


 

 

Nareszcie w Poznaniu

Na początku chciałbym przypomnieć, że pomysł przygotowania wspomnianego spotkania w Poznaniu jest zasługą poznańskiej młodzieży, związanej z duchowością ekumenicznego ruchu z francuskiego Taizé. Kiedy więc po raz pierwszy spotkałem brata Marka, poznaniaka i członka wspomnianej Wspólnoty, przekazałem mu prośbę młodzieży, a także Poznańskiej Grupy Ekumenicznej i Pana Prezydenta Miasta Poznania. Potem skierowałem również pisemną prośbę do brata Aloisa, przełożonego ekumenicznej Wspólnoty. Po kilku latach oczekiwania doczekaliśmy się pozytywnej odpowiedzi.

 

Tu wszystko się zaczęło

Od 29 grudnia 2009 do 2 stycznia 2010 roku będziemy więc gościć ESM, zwane również „Pielgrzymką Zaufania przez Ziemię” u nas. Tutaj, w Poznaniu, „gdzie się wszystko zaczęło”, gdzie zaczęła się Polska i dzieje chrześcijaństwa w Polsce, chcemy wspólnie, jako katolicy, prawosławni i protestanci, odkrywać, kim w naszym życiu jest Jezus Chrystus. Pragniemy doświadczyć, jak bardzo spotkanie z Nim zmienia nasze podejście do życia, wprowadzając pokój Boży. Chcemy głębiej poznawać Słowo Boże oraz żyć nim w radości i prostocie serca. Tu chcemy sobie przypomnieć, że to właśnie chrześcijanie odważyli się zapoczątkować pojednanie między narodami Europy.

 

Zapraszam młodzież z całej archidiecezji

Jeszcze raz zapraszam do uczestnictwa w tym spotkaniu młodzież z całej naszej archidiecezji. A chociaż bracia z Taizé bardzo akcentują konieczność zachowania jak najskromniejszej formy, to jednak zakwaterowanie tysięcy młodych ludzi, przedpołudniowe spotkania na terenie parafii zamieszkania ukazujące lokalne „znaki nadziei”, popołudniowe spotkania na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, około 1500 wolontariuszy, którzy podczas spotkania będą służyć pomocą kilkudziesięciu tysiącom przybyłych do Poznania młodym uczestnikom, są ogromnym wyzwaniem, jakie staje przed nami oraz braćmi, którzy pomagają nam przygotować to porywające wydarzenie.

 

Otwórzmy serca i domy

Jest to z pewnością poważne wyzwanie, dlatego raz jeszcze zwracam się do Was, drodzy Archidiecezjanie, ze 150 parafii poznańskich i podpoznańskich, którzy pragniecie przyjąć pod swój dach młodzież, z serdeczną prośbą o poszerzenie Waszego serca. Jestem pewien, że wszyscy młodzi, którzy zdecydują się przyjechać na ESM do Poznania, znajdą zakwaterowanie w Waszych rodzinach. Zachęcam też, aby ten, kto jeszcze nie przekazał do parafii „deklaracji gościnności”, uczynił to jak najszybciej. Młodzi nie będą uciążliwi. Każdemu wystarczą 2 metry kwadratowe powierzchni na śpiwór. Poza tym nasi goście będą przebywać w domach stosunkowo krótko, bo tylko od godz. 22 do godz. 8 rano.

 

Dzieci jednego Boga

Niech Duch Święty pomoże nam z zapałem przygotować się do przyjęcia Chrystusa przybywającego do nas w młodzieży Europy. Niech naszemu przygotowaniu na ESM w Poznaniu towarzyszy przekonanie, że wracając do źródeł naszej wiary i pomagając innym do nich powrócić, odnajdujemy zawsze pokój serca. Niech Duch Święty pomoże nam, byśmy pojednani jako chrześcijanie, stawali się zaczynem jedności rodziny europejskiej i całej rodziny ludzkiej. Pomimo tego, iż ludzie na świecie różnią się między sobą wyglądem, wykształceniem, stanem posiadania, kulturą, religią, to ostatecznie wszyscy są dziećmi jednego Boga, dlatego wszyscy zasługują na to, by ich kochać.

 

Tytuł i śródtytuły pochodzą od Redakcji

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki