Logo Przewdonik Katolicki

Co po maturze? cz.2

Patryk i Szymon
Fot.

Co zrobić gdy nie dostaniemy się na wymarzone studnia? Trzeba mieć przynajmniej dwa plany awaryjne. Planem B są zazwyczaj uczelnie prywatne albo studia zaoczne, czy wieczorowe. Jeżeli możesz pracować dobrze jest wybrać studia zaoczne. Wtedy z jednej strony studiujesz, z drugiej zaś zdobywasz doświadczenie zawodowe, które jest wysoko cenione przez pracodawców.....

Co zrobić gdy nie dostaniemy się na wymarzone studnia?

Trzeba mieć przynajmniej dwa plany „awaryjne”. Planem „B” są zazwyczaj uczelnie prywatne albo studia zaoczne, czy wieczorowe. Jeżeli możesz pracować dobrze jest wybrać studia zaoczne. Wtedy z jednej strony studiujesz, z drugiej zaś zdobywasz doświadczenie zawodowe, które jest wysoko cenione przez pracodawców.. Bez doświadczenia jest dużo trudniej znaleźć zatrudnienie.

Jeżeli nie zdecydujesz  się na studia zaoczne, dobrze jest wybrać jakąś szkołę policealną. Najgorszą rzeczą jest zrobienie sobie przerwy w nauce, gdyż później bardzo trudno jest wrócić do tego rytmu, który narzuca nam szkoła. Szkoły policealne dają też tę możliwość, że równocześnie można pracować, zdobywając cenne doświadczenie. Szkół policealnych jest teraz bardzo dużo i trzeba przy ich wyborze bardzo uważać. Trzeba również pamiętać, że wiele szkół policealnych oferuje kierunki, które „zahaczają” programowo, o studia na które się wybieramy. Warto wtedy wybrać taką właśnie szkołę.

 

Czy warto wybierać studia zagraniczne?

Aktualnie istnieje mnóstwo możliwości edukacji właśnie za granicą. Niewiele młodzieży wie, że polscy studenci, jako członkowie Unii Europejskiej, mają wiele udogodnień związanych ze studiowaniem za granicą np. w Wielkiej Brytanii. Nauka poza granicami wcale nie musi być kosztowna, gdyż funkcjonują programy stypendialne.

Studia za granicą mają wiele zalet. Młody człowiek uczy się studiowania w nieco innym systemie niż w Polsce, szlifuje język, nawiązuje kontakty zawodowe. Zdobycie pracy jest później o wiele prostsze, gdyż pracodawcy bardzo chętnie przyjmują absolwentów zagranicznych uniwersytetów.

Wielu młodych nie chce opuszczać rodziny, przyjaciół na cały okres studiów. Wtedy bardzo interesującym rozwiązaniem jest program Socrates- Erasmus, który umożliwia zagraniczną wymianę studentów na krótszy okres. Jest to dobra propozycja dla osoby, która chciałaby spróbować studiować w innym kraju, lecz wolałaby skończyć studia w Polsce.

 

Rozmawiał:

Szymon Puchalski

Patryk A. Nachaczewski

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki