Logo Przewdonik Katolicki

Relacje dziewczyna-chłopak

Patryk i Szymon
Fot.

Jak wyglądały dawniej relacje pomiędzy dziewczyną a chłopakiem? Kiedyś można było ściśle określić, jakie reguły gry obowiązywały w początkowych kontaktach pomiędzy młodą dziewczyną a młodym chłopakiem. Wiadomo było co jest dozwolone, a co wręcz zakazane. Bardzo ważny był moment rozpoczęcia narzeczeństwa, które stopniowo zezwalało na nowe, niedozwolone...

Jak wyglądały dawniej relacje pomiędzy dziewczyną a chłopakiem?

Kiedyś można było ściśle określić, jakie „reguły gry” obowiązywały w początkowych kontaktach pomiędzy młodą dziewczyną a młodym chłopakiem. Wiadomo było co jest dozwolone, a co wręcz zakazane. Bardzo ważny był moment rozpoczęcia narzeczeństwa, które stopniowo zezwalało na nowe, niedozwolone wcześniej  zachowania. Małżeństwo otwierało nowożeńcom drogę do pełnej bliskości, łącznie ze sferą seksualności.

 

Jak to wygląda dziś?

Dzisiaj, niestety, młodzi ludzie mają trudniejszą sytuację. Chłopak i dziewczyna, którzy na skutek zauroczenia zaczynają ze sobą chodzić, nie do końca wiedzą, co mają robić. Świat, media, rówieśnicy podpowiadają im, że mają iść, mówiąc skrótowo, prosto do łóżka. Zresztą duża część młodych ludzi tak robi, raniąc siebie na przyszłość. Takie zachowanie dostarcza im wielu emocji, ale uniemożliwia w rzeczywistości wzajemne poznanie siebie.

Tak zwane chodzenie ze sobą jest w dzisiejszym świecie dla większości pójściem na skróty. Brakuje poznania drugiej osoby, rodziny, wejście w małżeństwo odbywa się, mówiąc potocznie, nie tymi drzwiami co trzeba. Warto zauważyć, że narzeczeństwo jako instytucja jest na wymarciu. Oficjalne zaręczyny, prośba rodziców o rękę dziewczyny często określane są jako zjawiska przestarzałe, aczkolwiek w tym wszystkim był i jest głęboki sens.

W takiej rzeczywistości samo małżeństwo wydaje się być niepotrzebne. Dlatego wielu nieodpowiedzialnych ludzi woli żyć w tzw. niezobowiązujących związkach, z których w każdej chwili można się wycofać.

 

Jak owe relacje będą kształtowały się w przyszłości?

Ludzie coraz częściej zauważają, że skutki takiego stylu życia są dramatyczne. Coraz więcej młodych na szczęście świadomie decyduje się zachować swoje życie w czystości, nie tylko czystości seksualnej przed zawarciem małżeństwa, ale czystości rozumianej jako wolność od wszelkich nałogów. Zwiastunem przemian jest rozwijający się Ruch Czystych Serc, skupiony wokół czasopisma „Miłujcie się”. Coraz więcej osób będzie widzieć, że tacy ludzie są naprawdę szczęśliwi.

 

Rozmawiali:

Patryk A. Nachaczewski

Szymon Puchalski

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki