Logo Przewdonik Katolicki

Kościół radości i nadziei

Ks. Krzysztof Wętkowski
Fot.

Tymi słowami Benedykt XVI określił Kościół w Brazylii w czasie swojej dopiero co zakończonej pielgrzymki do tego kraju. Warto mu się przyjrzeć, bo jest to najliczniejsza wspólnota katolicka na świecie (85 proc. mieszkańców, czyli ponad 145 mln to katolicy). Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że Benedykt XVI łączy w sobie serdeczność, pokorę i stanowczość. Warto zainteresować...

Tymi słowami Benedykt XVI określił Kościół w Brazylii w czasie swojej dopiero co zakończonej pielgrzymki do tego kraju. Warto mu się przyjrzeć, bo jest to najliczniejsza wspólnota katolicka na świecie (85 proc. mieszkańców, czyli ponad 145 mln to katolicy). Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że Benedykt XVI łączy w sobie serdeczność, pokorę i stanowczość. Warto zainteresować się tą pielgrzymką, a szczególnie wygłoszonymi przez Papieża przemówieniami.

Kościół, jak i sama Brazylia, jest bardzo zróżnicowany. Znany jest na świecie ze swojego zaangażowania w sprawy społeczne poprzez prowadzenie ponad 6 tys. placówek oświatowych, bardzo licznych sierocińców, szpitali, różnych domów opieki. Doceniając to społeczne zaangażowanie Kościoła, Papież zwracał jednak uwagę, że tego rodzaju działalność musi wypływać z wiary, z pracy duszpasterskiej, bo tylko wtedy może być autentyczna. Także kanonizacja św. Antoniego (Frei Galvao) zdawała się wskazywać na taką właśnie drogę. Był to bowiem święty, który wyróżniał się jako czciciel Eucharystii, kierownik duchowy i człowiek zaangażowany w pomoc socjalną. W ten sposób Ojciec Święty pośrednio odniósł się do zaangażowania politycznego i ideologicznego niektórych kapłanów i wiernych. Wśród innych problemów, przed jakimi stoi Kościół w Brazylii, Papież wymienił podważanie świętości małżeństwa i rodziny, aborcję, rozwody, wolne związki. Odniósł się także do odchodzenia katolików do wspólnot protestanckich i sekt, wskazując, że zasadniczym powodem tego zjawiska jest brak odpowiedniej ewangelizacji.

I właśnie dlatego program pielgrzymki obejmował głównie spotkania z tymi, którzy są w pierwszym rzędzie odpowiedzialni za ewangelizację: z biskupami, z którymi Papież spotkał się dwukrotnie wygłaszając bardzo zasadnicze przemówienia, oraz z duchowieństwem i osobami życia konsekrowanego. Benedykt XVI w czasie swojej podróży spotkał się też dwukrotnie z młodzieżą, którą zachęcał do odważnego wyznawania wiary. Wskazując drogę rozwiązania problemów, wezwał, aby „postawić Jezusa Chrystusa w centrum” i dokonać jakościowego skoku w życiu chrześcijan, aby mogli oni świadczyć o swojej wierze w sposób przejrzysty i jasny. Wskazania te z całą pewnością nie dotyczą wyłącznie Kościoła w Brazylii.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki