Logo Przewdonik Katolicki

Warto wspominać

ks. Marek Bałwas, Cezary Bykowski
Fot.

Przez dwa dni, 22 i 23 września, w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Żydowie przebywali członkowie wspólnoty osób niepełnosprawnych i wolontariuszy Bartymeusz z Włocławka. Eucharystii inaugurującej spotkanie przewodniczył w kaplicy domu ks. Dariusz Fabisiak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Włocławskiej. Wieczorem uczestnicy dzielili się wspomnieniami...

Przez dwa dni, 22 i 23 września, w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Żydowie przebywali członkowie wspólnoty osób niepełnosprawnych i wolontariuszy „Bartymeusz” z Włocławka. Eucharystii inaugurującej spotkanie przewodniczył w kaplicy domu ks. Dariusz Fabisiak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Włocławskiej.

Wieczorem uczestnicy dzielili się wspomnieniami z wakacyjnej oazy – wczasorekolekcji w Licheniu. Wspomnień było wiele, bowiem wspólnota jest coraz liczniejsza i rozwija się bardzo dynamicznie. Należy do niej ponad 90 osób; w tej liczbie jest ponad pięćdziesięciu członków i czterdziestu wolontariuszy. Ci ostatni to uczniowie szkół średnich, studenci i osoby pracujące. Wśród niepełnosprawnych jest 25 osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, kilkanaście młodych osób z różnymi objawami chorób fizycznych i psychicznych (niewidomi, z dziecięcym porażeniem mózgowym, dystrofią mięśniową, depresją, padaczką, stwardnieniem rozsianym). Są też starsi, do których pozostali zwracają się „babciu, dziadku”.

Jak już wspomniano, wracaliśmy myślą przede wszystkim do wczasorekolekcji w Licheniu, trwających od 10 do 21 lipca. Organizował je ks. Dariusz Fabisiak i ks. Marek Bałwas, który głosił nauki. Nieoceniona była pomoc kleryków włocławskiego WSD: Marcina Marendziaka, Marcina Lewandowskiego, Rafała Matczaka, Rafała Szprynca i Jarosława Walendziaka oraz odpowiedzialnych za animatorów grup Anny Kowalskiej i Eweliny Konopki.

Codzienny udział w Eucharystii dodawał sił we wzrastaniu do miłości Boga i bliźniego. Komunia św. napełniała radością i mocą do dawania świadectwa o tym, że Jezus jest Panem naszego życia.

Członkowie „Bartymeusza” w grupach, pod kierunkiem animatorów i z ich pomocą pełnili dyżury liturgiczne, kuchenne i pogodne; dobrze wywiązywali się z powierzonych zadań. Niespodzianką był całodniowy „wypad” nad jezioro; był to czas beztroskiej rekreacji. Wczesnym wieczorem ks. Marek Bałwas głosił konferencje, opierając się na przypowieściach z Nowego Testamentu i własnym doświadczeniu miłości Boga. Tematem przewodnim konferencji były słowa: „Zakochać się na nowo w Jezusie Chrystusie”, a kanwą przeżycia ks. Marka z tegorocznych rekolekcji kapłańskich.

Dla uczestników dzień kończył się spotkaniem podczas pogodnych wieczorków, natomiast księża, klerycy i osoby odpowiedzialne spotykali się na modlitwie komplety, by dziękować Bogu za kończący się dzień i prosić o siły na dni dalsze. Ważnym wydarzeniem były zaręczyny dwojga uczestników oazy: Krystyny i Andrzeja, którzy planują zawrzeć sakrament małżeństwa w przyszłym roku, podczas oazy.

Podczas spotkania w Domu Rekolekcyjnym w Żydowie mówiliśmy i o tym, czy udało nam się dotrzeć do innych osób, by przekonać je do przystąpienia do wspólnoty „Bartymeusz”. Nie obyło się bez „jasnogórskiego” wspomnienia, tj. z Pieszej Pielgrzymki Diecezji Włocławskiej na Jasną Górę. Ksiądz Marek Bałwas z czterema niepełnosprawnymi na wózkach i wolontariuszami byli na pielgrzymce z grupą z Turku. Dla księdza była to dwudziesta z kolei pielgrzymka (na wózku trzecia); dla pozostałych – pierwsza. 13 sierpnia na Jasnej Górze powierzyli Matce Bożej wspólnotę „Bartymeusz”.

Spotkanie w domu rekolekcyjnym zakończyło się Eucharystią pod przewodnictwem ks. Jana Tomczyka, kapelana Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku. Kolejne, opłatkowe, odbędzie się w styczniu 2007 r.

Bogu niech będą dzięki za wielkie rzeczy, jakich dokonał w naszej wspólnocie przez ponad trzy lata jej istnienia! Wszystkim, którzy nam pomagają: organizatorom, wolontariuszom, dobrodziejom mówimy z wdzięcznością: Bóg zapłać!

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki