W dniach od 11 do 21 lipca br. Wspólnota "Bartymeusz" z Włocławka brała udział w wakacyjnych rekolekcjach w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu.
Wspólnota liczy wiele osób, istnieje od kilku lat, a od 2005 r. nosi nazwę "Bartymeusz". W lipcowej oazie uczestniczyło 80 osób: wśród nich ludzie niepełnosprawni i chorzy, poruszający się na wózkach inwalidzkich i o własnych siłach, oraz osoby w podeszłym wieku i duża grupa młodzieży: wolontariuszy, chętnych do pomocy osobom chorym, niepełnosprawnym. Wśród wolontariuszy są uczniowie gimnazjów, szkół średnich, studenci oraz młodzież pracująca. Z powierzonych im obowiązków wywiązywali się bez zarzutu, czuwając przy chorych dniami i nocami.
Serca oazowiczów "żyły" modlitwą, Bogiem, miłością i życzliwością na co dzień. Uczestnictwo w Mszach Świętych, wspólne odmawianie Różańca, Koronki do Miłosierdzia Bożego, udział w konferencjach, rozważanie fragmentów Ewangelii - wszystko to przybliżało do Boga, budowało wewnętrznie, łagodziło ból, wskazywało cel i sens życia. Radość sprawiła wizyta bp. Wiesława Meringa, który odmówił z uczestnikami rekolekcji Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a później rozmawiał z nimi, wręczał pamiątkowe obrazki, błogosławił. Dostojnego gościa żegnano ze łzami w oczach, nie mogąc znaleźć odpowiednich słów podzięki za jego troskliwą obecność.
Ważnym przeżyciem duchowym stała się jednodniowa pielgrzymka do Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. s. Faustyny w Świnicach Warckich. W rodzinnym domu świętej, w Głogowcu, dzieje jej życia przybliżyła pielgrzymom siostra zakonna ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, po czym udali się oni do kościoła, w drodze odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego i Różaniec. Uwieńczeniem pielgrzymki było uczestnictwo członków wspólnoty we Mszy św., w kościele św. Kazimierza w Świnicach Warckich.
Każdy dzień pobytu grupy w Licheniu kończył się zabawą, tzw. pogodnymi wieczorkami. Raz jeszcze potwierdziła się prawda, że terapia uśmiechem, życzliwością i dobrocią przynosi doskonałe rezultaty.
Głównym organizatorem rekolekcji był ks. Dariusz Fabisiak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Włocławskiej. Rekolekcje prowadził niżej podpisany, któremu pomagało czterech kleryków WSD we Włocławku: Jarosław, Leszek i dwóch Rafałów oraz odpowiedzialne za organizację: Ewelina Konopka z Włocławka i Anna Kowalska z Lipna. Wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do organizacji rekolekcji, składam w imieniu uczestników i prowadzących najszczersze podziękowanie. Słowa wdzięczności kieruję do Caritas Diecezji Włocławskiej, do sponsorów: Bóg zapłać za wszystko. Wierzymy w dalszą pomoc ludzi i instytucji, zatem - do zobaczenia na rekolekcjach w przyszłym roku!