Logo Przewdonik Katolicki

Dotarliśmy!

Maciej Nawrocki, PK
Fot.

Dobiegła końca II Piesza Pielgrzymka Bydgoska na Jasną Górę. Pątnicy, którzy 21 lipca wyruszali z radosnym śpiewem z katedry wznoszącej się nad brzegiem Brdy, 31 lipca dotarli przed oblicze Jasnogórskiej Pani. Żegnano nas w Bydgoszczy i spontanicznie, i uroczyście. Błogosławił nam biskup Jan Tyrawa, przybyli prezydent miasta Konstanty Dombrowicz, wojewoda Jan Ramlau oraz wielu,...

Dobiegła końca II Piesza Pielgrzymka Bydgoska na Jasną Górę. Pątnicy, którzy 21 lipca wyruszali z radosnym śpiewem z katedry wznoszącej się nad brzegiem Brdy, 31 lipca dotarli przed oblicze Jasnogórskiej Pani.

Żegnano nas w Bydgoszczy i spontanicznie, i uroczyście. Błogosławił nam biskup Jan Tyrawa, przybyli prezydent miasta Konstanty Dombrowicz, wojewoda Jan Ramlau oraz wielu, wielu serdecznych bydgoszczan. Nie zapomniano o nas również i wtedy, gdy ujrzeliśmy szczyt Jasnej Góry. Mszy Świętej w sanktuarium jasnogórskim przewodniczył biskup Jan.

Nagroda deszczu
„Królowo Polski, przyrzekamy” – rozważaliśmy słowa jasnogórskich ślubów. Do sanktuarium został też wniesiony pielgrzymkowy obraz, przygotowany przez grupę akademicką – „przezroczystą”, przedstawiający Maryję. Na tym obrazie każdy z nas mógł wpisać swoje przyrzeczenie składane Jasnogórskiej Matce, do której pielgrzymował przez dziesięć upalnych dni!

Jasna Góra okazała się miejscem nie tylko duchowego ukojenia, lecz również odpoczynku fizycznego. Podczas ostatniego etapu wędrówki pątnicy zostali zroszeni deszczem, którego nie dane nam było zaznać na szlaku.

Dotrzeć do kresu kontemplacji
Biskup Jan w homilii rozwinął myśl-pytanie: – Cóż to znaczy: „dotarliśmy”?

Rozważając Słowo Boże, nawiązując do patrona dnia, św. Ignacego Loyoli, celebrans powiedział, że będąc u kresu pielgrzymki, podsumowujemy czas, w którym w rozważaniach docieraliśmy do kresu ludzkiego życia – do Zmartwychwstania, kontemplowaliśmy je. Po tych duchowych ćwiczeniach możemy wrócić do naszej codzienności i już „nie kroczyć” w niej po omacku. Wracamy do domów, każdego dnia pamiętając o ostatecznym celu, jaki mamy osiągnąć. Bydgoski ordynariusz wezwał pielgrzymów, aby swoje trudy i modlitwy zjednoczyli z modlitwami Kościoła i Papieża, przybliżali świat do zjednoczenia i pojednania, prosili Stwórcę o pokój dla narodów.

Po Eucharystii uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się na Drodze krzyżowej, później zaś zebrali się na modlitewnym apelu w kaplicy Cudownego Obrazu. Dla części pątników czas pielgrzymowania dobiegał właśnie końca – wracali do Bydgoszczy specjalnym pociągiem pielgrzymkowym. Spora grupa maryjnych wędrowców pozostała jednak aż do następnego dnia.

Jeszcze powędrujemy…
Diecezjalna pielgrzymka jest już za nami. Pozostały wspomnienia niezwykłego czasu wspólnoty w drodze, intensywnej modlitwy, radości ze spotkań z Bogiem. Mamy rok, aby rozważać odbyte rekolekcje, po czym znów będziemy mogli spotkać się na pielgrzymim szlaku!

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki