Logo Przewdonik Katolicki

Uwaga Czytelnicy! Konkurs!

PK
Fot.

Dotykając przeszłości, odświeżając niekiedy zapomniane już powszechnie fakty, zauważamy, iż właśnie owe teksty wywołują spore emocje, powodują pozytywny odzew, prowokują do dopowiedzeń. Stanowimy naród, który kocha własną historię i to nie tylko tę pisaną przez wielkie H. Wszak chętnie powracamy do opowiadań rodzinnych, własnych przeżyć,...

Dotykając przeszłości, „odświeżając” niekiedy zapomniane już powszechnie fakty, zauważamy, iż właśnie owe teksty wywołują spore emocje, powodują pozytywny odzew, prowokują do dopowiedzeń. Stanowimy naród, który kocha własną historię – i to nie tylko tę pisaną przez wielkie „H”. Wszak chętnie powracamy do opowiadań rodzinnych, własnych przeżyć, lokalnych wydarzeń sprzed lat. Tacy jesteśmy.

Narodowy Bank Polski, poprzez rozpoczętą w ubiegłym roku emisję unikatowej serii monet kolekcjonerskich, podtrzymuje pamięć o chlubnej przeszłości 32 polskich miast. Choć każde z nich odegrało niegdyś rolę niepoślednią, wiele z nich nie stanowi dziś gwarnych metropolii. Oddały swój prymat, na zawsze dziedzicząc jednak sławę poczynań przodków. Ich mieszkańcy mają powody do dumy. Czasem skupia się ona wokół jednego zabytku, jednej postaci, chwili…

Nasza redakcja oraz Oddział Okręgowy NBP w Bydgoszczy wspólnie przygotowały konkurs, adresowany do wszystkich entuzjastów przeszłości, pod hasłem:

Pamiętamy. Wielkie historie naszych „małych ojczyzn”.
Ludzie – losy – miejsca


Liczymy na zainteresowanie mieszkańców diecezji – tak uczniów szkół różnych szczebli, jak i dorosłych.

W konkursie oceniane będą prace pisemne (maksymalnie do 3 stron maszynopisu) lub pisemno-graficzne (tekst plus rysunki, grafiki, zdjęcia itp. – łączna objętość nie może jednak przekraczać rzeczonych 3 kart, format A4), traktujące o historii miast i wiosek regionu, postrzeganej przez subiektywnego autora. Dysertacje, szkice, rodzinne wspomnienia, lokalne klechdy i legendy, biografie, „refleksyjne” opisy zabytków i pomników; epizody zabawne, jak i te mrożące krew w żyłach; przekazy o dniach „wielkich”, jak i obrazy codzienności, refleksje dotyczące wydarzeń sprzed wieków lub zaledwie dekad – jesteśmy otwarci na wszystko, co godne jest utrwalenia, propagowania!

Być może z czasem uda się nam stworzyć pasjonujący, niepowtarzalny zbiór „historycznych wypisów”… Chętnie opublikujemy najciekawsze prace, opiszemy poznawcze pasje ich autorów.

Nagrody i wyróżnienia w konkursie stanowią trzy zestawy kolekcjonerskich monet NBP (na każdy składają się 4 monety do tej pory wyemitowane w serii „Historyczne miasta w Polsce”) oraz książki edycji poznańskiej Drukarni i Księgarni Świętego Wojciecha.

Termin nadsyłania prac upływa ostatniego dnia lutego bieżącego roku.
Decyduje data stempla pocztowego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki