Na pielgrzymim szlaku

Bogactwo krajoznawcze Polski pozostaje często nieodkryte przez ludzi zagonionych w codziennym życiu i pochłoniętych licznymi obowiązkami. Nieco więcej czasu na turystyczno-krajoznawcze przeżycia i przygody mają niewątpliwie emeryci i renciści. To z myślą o nich koło emerytów i rencistów Piast w Inowrocławiu, działające przy klubie Przydomek na osiedlu Piastowskim,...
Czyta się kilka minut

Bogactwo krajoznawcze Polski pozostaje często nieodkryte przez ludzi zagonionych w codziennym życiu i pochłoniętych licznymi obowiązkami. Nieco więcej czasu na turystyczno-krajoznawcze przeżycia i przygody mają niewątpliwie emeryci i renciści. To z myślą o nich koło emerytów i rencistów „Piast” w Inowrocławiu, działające przy klubie „Przydomek” na osiedlu Piastowskim, prowadzi wyjątkowo aktywną działalność krajoznawczą, a przeważającą liczbę organizowanych wyjazdów stanowią pielgrzymki do polskich sanktuariów.

Dzięki wyjątkowemu zmysłowi organizacyjnemu Teresy Jagaciak z koła „Piast” i współpracy z Alfredem Krysiakiem, przewodnikiem PTTK, kilkanaście razy w roku wyrusza z Inowrocławia na pielgrzymi szlak autokar zabierający kilkudziesięciu seniorów.

Celem ostatniej pielgrzymki był Gostyń i miejsca związane z życiem i działalnością błogosławionego Edmunda Bojanowskiego – relacjonuje Alfred Krysiak. – Po drodze zatrzymaliśmy się w zabytkowym drewnianym kościele pw. św. Leonarda w Słupcy. To miejsce spotyka się zawsze z dużym zainteresowaniem pielgrzymów. Ze wzruszeniem przybyliśmy do Grabonogu pod Gostyniem, gdzie w dworku – miejscu urodzenia Edmunda Bojanowskiego – urządzone jest muzeum. Z miejscem tym związane są również postaci prof. Stanisława Helsztyńskiego oraz prof. Leona Czaplickiego, nauczyciela Jana Kasprowicza. Kolejnym etapem wędrówki śladami bł. E. Bojanowskiego była Górka Duchowna, gdzie błogosławiony znalazł schronienie w ostatnich 15 miesiącach swojego życia.

Celem pielgrzymki była również Święta Góra pod Gostyniem, gdzie znajduje się budowana przez ponad sto lat okazała barokowa świątynia, wzorowana na bazylice Santa Maria della Salute w Wenecji. W podziemiach zlokalizowano autentyczne katakumby, gdzie chowani są zmarli członkowie Zgromadzenia Księży Filipinów.

Kolejny trzydniowy wyjazd zaplanowano na koniec sierpnia. Tym razem celem będzie Beskid Śląski. Zgłoszenia przyjmuje Teresa Jagaciak (tel. 0-52-357-01-46).

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 29/2006