Rok 2005 zapamięta cały świat. Drugiego kwietnia, w 27. roku swojego pontyfikatu, zmarł Ojciec Święty Jan Paweł II. Archidiecezja poznańska - "wyborna cząstka Kościoła poznańskiego", jak nazwał ją kiedyś abp Antoni Baraniak, przyjaciel kard. Wojtyły, pogrążyła się w żałobie wraz z całym światem. Tajemnicę przemiany ludzkich serc w tych kwietniowych dniach zna sam Pan Bóg. Wspomnienie Papieża towarzyszyło nam w tym roku nieustannie: najpierw, kiedy byliśmy wraz z nim w modlitwie podczas choroby i odchodzenia, potem podczas pogrzebu. W upalnym lipcu na wieleńskich polach modliliśmy się o szybką beatyfikację Jana Pawła II przed ukoronowaną papieskimi koronami figurą Matki Boskiej Wieleńskiej. Życie Kościoła poznańskiego toczy się dalej. Przeżywamy 69. Synod Archidiecezjalny, korzystamy z owoców zakończonego Roku Eucharystii i każdego dnia na nowo podejmujemy trud życia w zgodzie z Bożym Prawem. Oby ten błogosławiony trud towarzyszył nam przez cały 2006 nowy rok.
AS
Peregrynacja ikony
W grudniu zakończyła się w Poznaniu peregrynacja Obrazu Matki Bożej "Sedes Sapientiae". Od grudnia 2004 r. nawiedzała ona ośrodki akademickie w całej Polsce. Swoją wędrówkę po kraju rozpoczęła 15 grudnia 2004 r. w archidiecezji poznańskiej. Odwiedziła m.in. wielkopolskie duszpasterstwa akademickie. Powitaniu i pożegnaniu ikony towarzyszyła pielgrzymka poznańskich studentów do Rzymu. Prowadził ją biskup Marek Jędraszewski.
Najważniejsze rekolekcje
Niezliczone tłumy w kościołach, setki zniczy na ulicach, nawrócenia po wielu latach... Te nieoczekiwane rekolekcje przeżywaliśmy w pierwszych dniach kwietnia. Ich autorem był Papież Jan Paweł II. Kulminacją tych dni była wspólna Eucharystia, którą w intencji zmarłego Ojca Świętego odprawił na placu A. Mickiewicza biskup Zdzisław Fortuniak. Kilkadziesiąt tysięcy wiernych przybywało również w tym czasie na Ostrów Tumski. Archidiecezja poznańska połączyła się w żałobie z całym światem. Abp Stanisław Gądecki reprezentował archidiecezję na pogrzebie Ojca Świętego w Watykanie.
Prace Synodu Poznańskiego
W lutym podsumowano pierwszy etap prac Komisji Synodalnych 69. Synodu Archidiecezji Poznańskiej. Komisje przekazały wstępne dokumenty synodalne do dyskusji w parafialnych i młodzieżowych zespołach synodalnych. Wnioski i postulaty tych ostatnich zostaną przesłane do sekretariatu Synodu. Na ich podstawie komisje opracują drugą wersję swoich projektów. Synod rozpoczął swoje prace w kwietniu 2004 r. Jego zakończenie planowane jest w 2007 r.
Relikwie św. Tereski w Poznaniu
Od 27 czerwca do 3 lipca gościły w naszej archidiecezji relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Niepowtarzalną okazję modlitwy przy jej szczątkach mieli mieszkańcy Poznania i Wielkopolski. Relikwie pielgrzymowały po Polsce od 29 kwietnia do 15 sierpnia. Na zakończenie peregrynacji zostały ponownie przywiezione do Poznania i uroczyście pożegnane przez polskich wiernych w klasztorze oo. Karmelitów Bosych.
Eucharystia daje życie
Od 30 września do 2 października odbywał się III Archidiecezjalny Kongres Eucharystyczny. Jego hasło brzmiało: "Nie możemy żyć bez Eucharystii". Najważniejszym punktem kongresu była Msza św. w kościele pw. Bożego Ciała w Poznaniu. Po jej zakończeniu procesja z udziałem tysięcy wiernych przeszła do poznańskiej fary. Kongres był odpowiedzią Kościoła poznańskiego na trwający w Kościele jeszcze z woli Jana Pawła II Rok Eucharystii.
Opracował: Hubert Kubica.