Logo Przewdonik Katolicki

Wielkie budzenie

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Tegoroczna Barbórka - tradycyjne święto górników przypadające w dniu ich patronki św. Barbary - obchodzona była we w miarę stabilnej sytuacji polskiego górnictwa. Stało się tak, gdyż sektor węglowy nadal przynosi zyski (choć są one o połowę niższe niż przed rokiem). Prezent górnikom sprawił też rząd Kazimierza Marcinkiewicza, który wycofał z Trybunału Konstytucyjnego zaskarżoną...

Tegoroczna Barbórka - tradycyjne święto górników przypadające w dniu ich patronki św. Barbary - obchodzona była we w miarę stabilnej sytuacji polskiego górnictwa. Stało się tak, gdyż sektor węglowy nadal przynosi zyski (choć są one o połowę niższe niż przed rokiem).
Prezent górnikom sprawił też rząd Kazimierza Marcinkiewicza, który wycofał z Trybunału Konstytucyjnego zaskarżoną przez poprzednią Radę Ministrów ustawę o emeryturach górniczych. Przedłuża ona prawa górników do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę po przepracowaniu 25 lat pod ziemią, bez względu na wiek.
Nic dziwnego więc, że tegoroczne imprezy barbórkowe były huczniejsze i weselsze niż w latach ubiegłych - na całym Śląsku odbywały się słynne karczmy piwne oraz występy kopalnianych orkiestr dętych, które od rana budziły mieszkańców górniczych osiedli.
Obecnie węgiel kamienny wydobywa w Polsce ponad 120 tysięcy górników w 34 kopalniach. W tym roku w polskich kopalniach doszło do 2431 wypadków, w których zginęło 21 osób, tyle samo zostało ciężko rannych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki