Logo Przewdonik Katolicki

Ekonomia a rodzina

Dariusz Hybel
Fot.

Na pytanie, co jest najsilniejszym motorem rozwoju ekonomicznego społeczeństw, padają różne odpowiedzi: kapitał, praca, inwencja jednostki etc. Najnowszy numer "Głosu dla Życia" zatytułowany "Ekonomia a rodzina" przynosi jasną odpowiedź - nic nie zastąpi trwałej rodziny jako najważniejszego czynnika napędzającego zamożność współczesnych państw. Najpierw rodzina, później wszystko...

Na pytanie, co jest najsilniejszym motorem rozwoju ekonomicznego społeczeństw, padają różne odpowiedzi: kapitał, praca, inwencja jednostki etc.
Najnowszy numer "Głosu dla Życia" zatytułowany "Ekonomia a rodzina" przynosi jasną odpowiedź - nic nie zastąpi trwałej rodziny jako najważniejszego czynnika napędzającego zamożność współczesnych państw. Najpierw rodzina, później wszystko inne!
Bernard Mrgueritte, znany francuski dziennikarz, w wywiadzie udzielonym redakcji "Głosu" przypomina, że rodzina pobudza przedsiębiorczość i to właśnie ona tworzy rynek konsumentów. Udowodnił to laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. prof. Gary Baker. Margueritte przywołuje przykład de Gaulle, który oparł swoją politykę na rodzinie. Słynny generał wypowiedział w 1944 roku znamienne słowa, które stały się później podstawą powojennego sukcesu Francji: "Jeżeli jesteś biedny, nie masz innej możliwości - musisz zainwestować w rodzinę".
Miłosz Rojek w interesującym tekście "Niczym niezastąpione bogactwo" ukazuje zależności między różnymi rozwiązaniami ekonomicznymi a wartością rodziny. Autor pisze m. in. o znanej każdemu z nas praktycznej zasadzie "nakładających się pokoleń: jak pokazują wyniki obserwacji, wraz z rozwojem gospodarczym, ludzie przekazują coraz większy majątek swoim dzieciom w porównaniu z tym, co dziedziczą po własnych rodzicach".
W bieżącym numerze "Głos dla Życia" rozprawia się z "chorą" teorią Mandevilla (której zwolenników wciąż nie brakuje), że rozpad rodziny korzystnie wpływa na stan gospodarki. W doskonałym, wyjątkowym na polskim rynku tekście, znaleźć można szereg argumentów z perspektywy ekonomii na rzecz trwałości rodziny. "Kiedy ludzie wydają pieniądze na procesy rozwodowe, na płatne opiekunki dla dzieci, czy pokrywanie kosztów terapii po traumatycznych doświadczeniach wynikających z rozpadu rodziny, nie przyczyniają się do produkowania ani tworzenia niczego pozytywnego i wartościowego. Działalność tego rodzaju nie przynosi owoców w postaci np. komputerów, samochodów, książek, stali czy ropy. Pieniądze te, wypracowane w różnych przedsiębiorstwach, zostają "konsumowane całkiem bezowocnie".
Z kolei Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, w swoim artykule na temat kondycji współczesnej Europy, odpowiada na kilka fundamentalnych pytań: Dlaczego Europie potrzebna jest promocja życia? Jakie są przyczyny tego, że Europa wymiera? W jaki sposób bronić życia w Europie?
Poza tym w "Głosie dla Życia" gorące tematy: skandal związany z badaniami prof. Izdebskiego, tragiczne konsekwencje ustawy o świadczeniach rodzinnych, nominacja zwolenniczki aborcji na stanowiska wicepremiera, relacja ze zjazdu programowego Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki