Logo Przewdonik Katolicki

Samochodem na wakacje

Grzegorz Wojtaszek
Fot.

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić stan techniczny naszego samochodu, aby bez niespodzianek i szczęśliwie dojechać do celu. Elementy, które koniecznie należy skontrolować to układ hamulcowy, gdyż wpływa najbardziej na nasze bezpieczeństwo (sprawdzić należy poziom płynu hamulcowego oraz jakość klocków hamulcowych). Następnie musimy sprawdzić poziom oleju i płynu układu chłodzenia....

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić stan techniczny naszego samochodu, aby bez niespodzianek i szczęśliwie dojechać do celu. Elementy, które koniecznie należy skontrolować to układ hamulcowy, gdyż wpływa najbardziej na nasze bezpieczeństwo (sprawdzić należy poziom płynu hamulcowego oraz jakość klocków hamulcowych). Następnie musimy sprawdzić poziom oleju i płynu układu chłodzenia. W razie konieczności braki należy uzupełnić, pamiętając o tym, by stosować się ściśle do zaleceń producenta. Jeśli mamy wątpliwości, czym uzupełnić niedostatki, lepiej udać się do stacji obsługi samochodów i tam dokonać odpowiednich uzupełnień. Warto także pamiętać o napełnieniu zbiornika od spryskiwaczy szyb. Wskazane jest sprawdzenie jakości naszego akumulatora oraz układu wydechowego.
Przed wyjazdem należy także sprawdzić stan ciśnienia w ogumieniu i to dopiero po załadowaniu do auta wszystkich bagaży. Informacje o odpowiednim ciśnieniu znajdziemy na wewnętrznej stronie klapki od wlewu paliwa. Jest tam napisane, jakie ciśnienie w oponach powinno być przy maksymalnym lub minimalnym obciążeniu zarówno w przednich, jak i tylnych kołach. Zbyt małe lub duże ciśnienie powoduje nierównomierne ścieranie ogumienia, a także zwiększenie zużycia paliwa nawet do 10-15 procent. Poza tym przy zbyt niskim ciśnieniu i dużym obciążeniu auta samochód może być chwiejny i w określonych sytuacjach drogowych "trudny do opanowania". Pamiętajmy także o tym, że w mocno obciążonym samochodzie znacznie wydłuża się droga hamowania.
W samochodzie oprócz bagaży powinno się także znaleźć miejsce na trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i sprawną gaśnicę. Nieposiadanie któregoś z wymienionych akcesoriów może grozić surowym mandatem. Nie zaszkodzi zabrać ze sobą kompletu zapasowych żarówek, jeśli oczywiście umiemy je potem wymienić. Udając się na wakacje z dziećmi, należy pamiętać o fotelikach dla nich. Według nowych przepisów kodeksu ruchu drogowego, w odpowiednich fotelikach powinny być przewożone dzieci, które nie ukończyły 12 lat lub nie przekroczyły 150 cm wzrostu. Poza tym ważniejsze od przepisów jest to, by dzieci były bezpiecznie przewożone.
Wybierając się za granicę pożyczonym lub leasingowanym samochodem, powinniśmy mieć ze sobą upoważnienie do jego użytkowania. W przeciwnym wypadku w razie kontroli poza granicami naszego kraju może nam zostać odebrany dowód rejestracyjny wraz z autem do czasu wyjaśnienia sprawy związanej z własnością samochodu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki