Logo Przewdonik Katolicki

Wartość używanego auta

Grzegorz Wojtaszek
Fot.

Każdy nowo zakupiony samochód z roku na rok traci na swojej wartości, z tym, że jedne modele tracą mniej, inne więcej. W Polsce od wielu już lat na rynku aut używanych bardzo dobrą opinią cieszą się samochody niemieckie oraz japońskie. Marki te kojarzone są z solidnym wykonaniem oraz niską awaryjnością, dlatego samochody pochodzące z tych krajów stosunkowo mniej tracą na wartości...

Każdy nowo zakupiony samochód z roku na rok traci na swojej wartości, z tym, że jedne modele tracą mniej, inne więcej.


W Polsce od wielu już lat na rynku aut używanych bardzo dobrą opinią cieszą się samochody niemieckie oraz japońskie. Marki te kojarzone są z solidnym wykonaniem oraz niską awaryjnością, dlatego samochody pochodzące z tych krajów stosunkowo mniej tracą na wartości niż auta np. francuskie, włoskie czy koreańskie.
Samochody sprowadzane z zagranicy, przez prywatnych importerów aut używanych, tracą na wartości więcej niż identyczne egzemplarze, ale zakupione pierwotnie w Polsce u dealera. Tutaj pojawia się wśród potencjalnych nabywców obawa o stan techniczny oraz prawny auta.
Auta po kolizjach, naprawiane i lakierowane, także są mniej warte od aut, które uniknęły uszkodzeń. W Polsce, niestety, uszkodzone samochody często naprawia się jak najmniejszym kosztem, co ma później niewątpliwie duży wpływ na komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy.
Samochody droższe, o większej pojemności silnika i lepiej wyposażone także tracą szybciej na wartości, dlatego że koszty utrzymania w tych autach (ubezpieczenie, paliwo, okresowe przeglądy, części zamienne i eksploatacyjne) są wyższe niż w mniejszych samochodach.
Auta regularnie serwisowane w autoryzowanych stacjach obsługi mają zazwyczaj lepszą cenę od aut nieserwisowanych w autoryzowanych punktach.
Koniec produkcji określonego modelu powoduje niestety jego przecenę i ubytek na wartości.
Jak pokazuje przykład Daewoo, kłopoty organizacyjne i finansowe firmy macierzystej mają bardzo duży wpływ na cenę aut oferowanych przez tę firmę.
Samochody użytkowane służbowo (które eksploatowane są przez wielu kierowców) oraz przez taksówkarzy także jest trudniej sprzedać za satysfakcjonującą kwotę.
Duży wpływ na wartość używanego samochodu oprócz czynników już wymienionych ma także, a w Polsce może przede wszystkim, wiek auta oraz jego przebieg.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki