Logo Przewdonik Katolicki

Odrzucona miłość

ks. Jan
Fot.

(...) Strasznie mocno zakochałam się w jednym chłopaku. Powiem więcej: pokochałam go całym sercem. Przez parę miesięcy byliśmy razem, ale on w końcu stwierdził, że mnie nie kocha. Rozstaliśmy się i ja nie mogę sobie z tym poradzić. Świat zawalił mi się na głowę. Wszystko jest dla mnie bez sensu. Nie wiem, po co żyję, skoro nie jestem godna miłości. Jest mi strasznie ciężko....

(...) Strasznie mocno zakochałam się w jednym chłopaku. Powiem więcej: pokochałam go całym sercem. Przez parę miesięcy byliśmy razem, ale on w końcu stwierdził, że mnie nie kocha. Rozstaliśmy się i ja nie mogę sobie z tym poradzić. Świat zawalił mi się na głowę. Wszystko jest dla mnie bez sensu. Nie wiem, po co żyję, skoro nie jestem godna miłości. Jest mi strasznie ciężko. Oddaliłam się od Boga, bo robiłam rozmaite straszne rzeczy, aby o nim zapomnieć. Nie wiem, jak dalej żyć. Proszę o pomoc i radę.
Natalia


Wielu ludzi, młodszych zwłaszcza, uważa, że chrześcijaństwo jest bardzo daleko od normalnego życia, a już na pewno nie zna się na relacjach damsko-męskich. Szkoda, bo lepsze poznanie i stosowanie w życiu Ewangelii pozwoliłoby uniknąć wielu złamanych serc.
Pan Bóg jest największym autorytetem w dziedzinie miłości. On sam jest Miłością. Do miłości nas stworzył i powołuje. Nie tylko do tego, byśmy kochali Jego, lecz także innych ludzi i samych siebie. Z tego powodu w każdym problemie związanym z miłością warto szukać Bożej pomocy.
Przede wszystkim zajmijmy się Twoim poczuciem własnej wartości. Poczułaś się odrzucona i niegodna miłości, bo zostawił Cię chłopak, z którym wiązałaś nadzieje. Coś Ci się nie udało, nie powiodło; źle zainwestowałaś swoje uczucia. Niestety, często tak się dzieje w relacjach międzyludzkich. Pewnie jeszcze parę razy w ciągu Twego życia przytrafi Ci się coś podobnego. To boli, ale ten ból można łatwiej znieść, gdy uświadomimy sobie, jaką miłością darzy nas Pan Bóg. On nigdy nas nie porzuci i nie zapomni o nas. Nie zrezygnuje z kochania nas. Nie zostawi w chwili trudnej. Jezus dał nam najlepszy dowód tej miłości, gdy dla nas umarł i zmartwychwstał. Skoro więc Pan Bóg Ciebie kocha, nie musisz wątpić w to, że jesteś godna miłości.
Napisałaś o olbrzymim uczuciowym zaangażowaniu z Twojej strony. Pamiętaj jednak, że nie jest to gwarancja odwzajemnienia miłości. Dlatego też warto w modlitwie pytać się Pana Boga, czy ta miłość zgodna jest z Jego wolą. Czy jest to dobrze ulokowane uczucie? Czy znajdziesz w nim wzajemność? Czy na pewno ten człowiek jest tym jedynym? To jest bardzo trudny problem, bo mówimy sobie, że "serce nie sługa" i wręcz nieładna wydaje się myśl, że trzeba kogoś pytać o zgodę na miłość. Lecz tu nie chodzi o zgodę Pana Boga. On jest Wszechwiedzący i zna ludzkie serca. Wie, czy to drugie serce jest w stanie odpowiedzieć miłością.
Wspomniałaś, że zrobiłaś kilka głupich rzeczy, by zapomnieć o tym chłopaku. Teraz czujesz się nie w porządku wobec Boga, bo odeszłaś od Niego przez grzech. Postaraj się wzbudzić w sobie akt głębokiej ufności w Jego miłość, która zawsze przebacza. Po prostu skorzystaj z sakramentu pojednania. Kiedy naprawisz swoją relację z Bogiem, to i sprawy ludzkie lepiej się ułożą.
Wiele rozmaitych przyczyn powoduje, że nie wszystko układa się po naszej myśli. Dla człowieka wierzącego nawet te trudne i przykre chwile są wartościowe. Bo potrafi wyciągnąć z nich wnioski. Rozumiem, że cierpisz, lecz z tego doświadczenia wyjdziesz silniejsza i mądrzejsza. Nie spełniły się Twoje oczekiwania i nadzieje, ale stałaś się bogatsza wewnętrznie. Może właśnie taki był cel Twego miłosnego zawodu. Przecież Twoje życie się jeszcze nie kończy i tak naprawdę to wszystko jest jeszcze przed Tobą.
Spróbuj na przyszłość spokojniej i mądrzej ulokować swoje uczucia. Kontakt z Bogiem i modlitwa na pewno Ci w tym pomogą. Jeżeli będziesz blisko Chrystusa, prędzej i pewniej znajdziesz prawdziwą miłość. Czego Ci z całego serca i z całą życzliwością życzę.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki