Logo Przewdonik Katolicki

Klimatyzatory

inż. Wojciech Ratajczak
Fot.

Splity, to powszechnie stosowane w budynkach użyteczności publicznej (biura) oraz domach i mieszkaniach klimatyzatory rozdzielone na dwa zespoły: wewnętrzny i zewnętrzny. Splity są urządzeniami ziębniczymi, odpierają ciepło z dolnego źródła (pomieszczenie) i oddaje górnemu (otoczenie zewnętrzne). W pomieszczeniu montowane są: jednostka wewnętrzna, która zawiera parownik (wymiennik...

Splity, to powszechnie stosowane w budynkach użyteczności publicznej (biura) oraz domach i mieszkaniach klimatyzatory rozdzielone na dwa zespoły: wewnętrzny i zewnętrzny.


Splity są urządzeniami ziębniczymi, odpierają ciepło z dolnego źródła (pomieszczenie) i oddaje górnemu (otoczenie zewnętrzne). W pomieszczeniu montowane są: jednostka wewnętrzna, która zawiera parownik (wymiennik ciepła odbierający ciepło z pomieszczenia, czyli krótko mówiąc, chłodnica), wentylator wymuszający przepływ powietrza, filtr oczyszczający powietrze obiegowe. Jednostka zewnętrzna jest agregatem sprężarkowo - skraplającym, zawierającym oprócz sprężarki, skraplacz (wymiennik ciepła przekazujący otoczeniu pobrane wewnątrz pomieszczenia ciepło) oraz pełną automatykę i armaturę. Jednostki połączone są między sobą przewodami transportującymi czynnik chłodniczy w postaci ciekłej i gazowej, a także przewodami sterującymi. Skraplacz chłodzony jest powietrzem zewnętrznym. Prąd doprowadzany jest do sprężarki.
Coraz powszechniej stosowane są splity z możliwością odwrócenia obiegu, co umożliwia wykorzystanie urządzenia jako pompy ciepła do ogrzewania w okresie przejściowym. Przy czym należy zaznaczyć, iż w zależności od technologii producenta pompy ciepła działają poprawnie do temperatur zewnętrznych rzędu (-5 -15) st. C, a ich wydajność spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej.

Dobór urządzenia


Zasadniczym wykładnikiem doboru urządzenia jest wymagana moc chłodnicza, niezbędna do odprowadzenia zysków ciepła powstających w pomieszczeniu. Z kolei zyski ciepła zależą od: konstrukcji budynku, rodzaju i ilości przegród budowlanych zewnętrznych i wewnętrznych, wielkości i ilości przeszklenia, orientacji względem stron świata, ilości przebywających wewnątrz pomieszczenia osób, emisji ciepła od oświetlenia i zainstalowanych urządzeń (np.: komputery).
Dobór klimatyzatora lepiej powierzyć zatem fachowcom, zwłaszcza, że i tak tylko oni będą mogli zamontować urządzenie. Nieprawidłowo dobrany klimatyzator będzie powodem nieprawidłowości jego pracy i niedotrzymania założonych parametrów temperaturowych w pomieszczeniu. Przewymiarowanie odbija się również na wyższych kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych.

Uwagi ogólne


Jednostkę wewnętrzną należy zlokalizować w miejscu umożliwiającym optymalny przepływ powietrza. Zasięg strumienia powietrza nawiewanego powinien obejmować całe pomieszczenie. Nie wolno kierować zimnego powietrza bezpośrednio na ludzi, gdyż może to doprowadzić do stanu szoku termicznego, a w konsekwencji przeziębienia. W zależności od mocy chłodniczej i wykonania, występują jednostki naścienne, podstropowe, stropowe, kasetonowe, kanałowe (do montażu w kanale wentylacyjnym), podłogowe.
Wraz z ochładzaniem powietrza, wykraplana jest również z niego woda w postaci skroplin. Skropliny należy odprowadzić do instalacji kanalizacyjnej lub na zewnątrz budynku. Jeżeli odbiornik wody znajduje się poniżej jednostki wewnętrznej, to skropliny odprowadza się grawitacyjnie. W przeciwnym przypadku stosuje się pompki skroplin.
Jednostki zewnętrzne lokalizuje się najczęściej na dachu, ścianie zewnętrznej budynku lub na poziomie terenu. Wskazane jest, aby jednostka zamontowana była w otoczeniu zacienionym.
Należy również zwrócić uwagę, iż sprężarka i wentylator są źródłem hałasu, co może być uciążliwe dla użytkownika lub sąsiadów. Zawieszenie jednostki zewnętrznej to również ingerencja w elewację budynku, dlatego przed montażem trzeba uzyskać zgodę właściciela obiektu.

Koszty klimatyzacji


Wysokość ceny urządzenia zależna jest od jego nominalnej mocy chłodniczej, rodzaju wykonania jednostki wewnętrznej, klasy producenta. Należy jednak na ten cel przeznaczyć od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Koszt montażu zależy od wielkości urządzenia, odległości pomiędzy jednostkami, a także konieczności wykonania przebić przez przegrody. Na montaż należy przewidzieć minimum 1500 złotych. W przypadku konieczności zastosowania pompowego odprowadzenia skroplin należy doliczyć minimum 600 zł na pompkę.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki