Logo Przewdonik Katolicki

„Odpoczynek i kult”, Josef Pieper

„Odpoczynek i kult”, Josef Pieper

Czas wolny był i zawsze będzie pierwszym fundamentem każdej kultury. Pieper utrzymuje, że nasz współczesny świat kultu pracy pokonał czas wolny.

Faktem jest, że częściej zastanawiamy się nad sensem pracy niż nad znaczeniem odpoczynku. W świecie, w którym wszystko jest skalkulowane, gdy chcemy być wydajni i sprawczy, odpoczywanie wydaje się marnowaniem czasu. Josef Pieper przywraca znaczenie odpoczynkowi jako chwilom, w których mamy możliwość świętowania, a „najuroczystszym, jaki w ogóle istnieje, sposobem obchodzenia święta, jest kult”. Uważa, że praca nie powinna być wyłączną miarą naszego życia. Przestrzega przed dyktaturą pożytku i użyteczności jako jedynych wyznaczników sensownego działania, ale także przed czczym organizowaniem czasu wolnego, co może być tak naprawdę kolejną formą pracy.
 
„Obchodzenie i przeżywanie akceptacji świata w niecodzienny sposób jest tym, co stanowi sens święta. Nie można jednak wymyśleć bardziej intensywnego akceptowania świata niż „chwała Boża”, wysławianie Stwórcy tego świata”napisał Josef Pieper w książce Odpoczynek i kult (tytuł oryginalny: Muße und Kult).
 
Książka stanowi jeden z najważniejszych tytułów filozoficznych wydanych w XX wieku. Choć minęło ponad 70 lat, wydaje się, że jej aktualność jest żywa jak nigdy dotąd.
Odpoczynek jest postawą umysłu i stanem duszy, który sprzyja zdolności postrzegania rzeczywistości świata. Josef Pieper pokazuje, że Grecy i średniowieczni Europejczycy rozumieli wielką wartość i znaczenie wypoczynku. Wskazuje również, że religia może narodzić się tylko w czasie wolnym – czasie wolnym, który pozwala na kontemplację natury Boga. Autor zachęca, by mieć oczy i uszy, serce i ducha otwarte na doświadczenie chwili obecnej.
 
Czas wolny był i zawsze będzie pierwszym fundamentem każdej kultury. Pieper utrzymuje, że nasz współczesny świat kultu pracy pokonał czas wolny. Autor ostrzega, że jeśli nie odzyskamy „sztuki” ciszy i wglądu w siebie, a także zdolności do niedziałania, jeśli nie zastąpimy prawdziwego wypoczynku naszymi powierzchownymi rozrywkami, zniszczymy naszą kulturę – i samych siebie.
 
Celem tej publikacji nie jest podanie gotowych rozwiązań, a skłonienie czytelnika do zatrzymania się i refleksji o tym, co w życiu najważniejsze. Autor dostarcza sporą porcję humanistycznej wiedzy o kulturze, w której żyje. Czerpie przy tym z filozofii świata, psychologii i socjologii. Wszystko to doprowadza do wniosku, że człowiek jest istotą Bożą, i aby być tym, kim w rzeczywistości jest, potrzebuje odpoczynku, by spojrzeć na swoje życie z boskiej perspektywy.
 
O autorze:
Josef Pieper (1904–1997) – niemiecki filozof katolicki. Studiował filozofię, prawo oraz socjologię na uniwersytecie w Berlinie i w Münster, gdzie jako profesor zwyczajny antropologii filozoficznej prowadził wykłady do 1996 roku. Zaliczany jest do czołowych autorów fali odrodzenia filozofii neotomistycznej. Odpoczynek i kult (1948) należy do najwcześniejszych, a zarazem najbardziej poczytnych dzieł tego autora.
 
Patronat nad książką objęli:
„Gość Niedzielny”, miesięcznik „W drodze”, „Teologia Polityczna”, „Idziemy”, „Przewodnik Katolicki”, dominikanie.pl, misyjne.pl, aleteia.pl, opoka.org.pl, liturgia.pl, Radio Nadzieja, Radio Doxa, Radio Emaus.
 

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki