Logo Przewdonik Katolicki

Książka „Czas dla duszy. W poszukiwaniu człowieka”

Książka „Czas dla duszy. W poszukiwaniu człowieka”

Porady w tekstach bp. Mikołaja Łuczoka OP są bardzo konkretne, co daje możliwość podjęcia życia duchowego od razu i każdemu czytelnikowi.

Biskup Mikołaj Łuczok OP dzieli się z polskimi czytelnikami refleksjami na temat poszukiwań swojego miejsca na ziemi. Kiedy jesteśmy zagubieni i czujemy, że nie znamy samych siebie, z pomocą przychodzi kochający Bóg. On pierwszy szuka człowieka i pyta „Gdzie jesteś?” (por. Rdz 3,9). Tylko nasza odpowiedź na to pytanie i nieustanna praca nad sobą ukażą nam ścieżkę prawdy – to w Nim jest wszystko, co jest potrzebne do życia.
 
Skoro został nam dany nowy dzień, to rozpocznijmy go od zwrócenia się do Boga! To On daje nam nowy dzień. To od Boga pochodzi wszelkie dobro, które się wydarzy! I ten dzień będzie dobry tylko wtedy, kiedy przeżyjemy go razem z Bogiem!” – napisał bp Mikołaj Łuczok OP w książce Czas dla duszy. W poszukiwaniu człowieka.
 
Jest to druga książka autora (po zbiorze Czas dla duszy. W poszukiwaniu prawdy, W drodze 2021 r.), która stanowi owoc osobistych poszukiwań samego siebie i towarzyszenia innym w ich poszukiwaniach. Poszukiwań, które doprowadziły do odkrycia prawdy, że „Bóg jest pierwszym, który szuka człowieka”.
 
Autor podkreśla, że w tym procesie pomocna jest świadomość, że nie jesteśmy sami; że są inni ludzie oraz że jest Bóg, który zawsze nas szuka i że potrafi dać nam wszystko, abyśmy żyli w pełni.
 
Ten zbiór artykułów, opublikowanych wcześniej w ukraińskim chrześcijańskim piśmie dla rodzin „Kana”, zawiera propozycję duchowych recept, których skuteczność została sprawdzona zarówno przez samego bp. Łuczoka, jak i przez wielu innych „poszukiwaczy”.
 
Możemy w nich znaleźć m.in. odpowiedzi na pytania o to: Jak zaleźć idealną miłość?, Skąd czerpać siłę do życia?, Jak żyć w pełni i odnaleźć klucz do szczęścia?, Jak się modlić?, Jakie są słowa czyniące cuda?, Czym jest miłosierdzie i jak być miłosiernym?, Jak troszczyć się o siebie nawzajem?, Gdzie szukać sprawiedliwości?, Jak osiągnąć pełnię Bożego błogosławieństwa?, Jak radzić sobie z trudnymi emocjami i doświadczeniami?, Co jest w życiu ważne?, Czego nie robić, szukając szczęścia?, Czy człowiek może być powołany do samotności?, Jak budować zdrowe relacje – z Bogiem i drugim człowiekiem?, Jak chodzić Bożymi drogami?, Jak dbać o swoje zdrowie?, Jak dokonywać mądrych wyborów?, Jak dobrze przeżyć dzień?
 
„Porady w tekstach Biskupa Mikołaja są bardzo konkretne, co daje możliwość podjęcia życia duchowego od razu i każdemu czytelnikowi. Recepty duchowe są napisane prostym i zrozumiałym językiem, zilustrowane przykładami, i nie trzeba być absolwentem wydziału teologii, żeby z nich korzystać. W końcu teksty te realnie wprowadzają czytelnika w samą istotę przemiany świata, jaka dokonała się przez życie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa” – napisał Jakub Gonciarz OP w przedmowie do książki Czas dla duszy. W poszukiwaniu człowieka.
 
O autorze:
bp Mikołaj Łuczok OP – dominikanin, duszpasterz młodzieży i dorosłych.
Do Zakonu Kaznodziejskiego wstąpił w 1994 roku. Studiował filozofię i teologię
w Koszycach, Warszawie i w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 2003 roku. Pracował w Sankt Petersburgu, Czortkowie, Jałcie i Chmielnickim. We Lwowie był jednym z kaznodziejów duszpasterstwa dominikańskiego. Papież Franciszek mianował go w 2019 roku biskupem pomocniczym, a w 2023 roku biskupem diecezji mukaczewskiej Kościoła rzymskokatolickiego w Ukrainie.
 
Patronat medialny:
miesięcznik „W drodze”, „Przewodnik Katolicki”, „Idziemy”, dominikanie.pl, misyjne.pl, Radio Nadzieja, Radio Emaus, Radio Doxa, Radio Poznań.

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki