Logo Przewdonik Katolicki

Koncert z okazji 350-lecia konsekracji kościoła pw. Św. Michała Archanioła w Czaczu

Koncert z okazji 350-lecia konsekracji kościoła pw. Św. Michała Archanioła w Czaczu

3 czerwca 2018 roku przypada 350 rocznica powtórnej, po przebudowie, konsekracji kościoła pw. Św. Michała Archanioła w Czaczu. Kościół ten jest niewątpliwie najcenniejszym zabytkiem w tej miejscowości.

Niezwykła jest jego architektura. Surowa z zewnątrz, wyjątkowo duża, jak na typowy wiejski kościół parafialny, bryła świątyni kryje przepiękne, zaskakująco niewielkie, kameralne barokowe wnętrze. A to za sprawą bardzo grubych gotyckich murów, które powodują też, że kościół posiada unikalny mikroklimat z minimalnymi tylko wahaniami temperatury w ciągu całego roku. Kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła zbudowano w stylu gotyckim w połowie XIV wieku. Z tego okresu pozostała duża część murów kościoła zbudowana z cegły gotyckiej ułożonej w stylu wendyjskim. Pierwsza wzmianka w dokumentach o kościele w Czaczu pochodzi z 1401 roku. W roku 1653 , właściciel Czacza Wojciech Gajewski z Błociszewa przeprowadził gruntowny remont i przebudowę kościoła według projektu najznakomitszego w tamtych czasach architekta działającego w Wielkopolsce Krzysztofa Bonadury Starszego. Na dotychczasowych ścianach wzniesiono nowe sklepienie kościoła w stylu baroku polskiego, zaczęto też zmieniać na barokowy wystrój wewnętrzny kościoła. Kościół powtórnie konsekrował biskup Maciej Kurski 3 czerwca 1668 roku. Rocznica konsekracji kościoła skłania do zwrócenia się ku przeszłości i bogactwu polskiej kultury epoki baroku. XVII i XVIII wiek w Wielkopolsce to czas, w którym działało wielu znakomitych kompozytorów, a przy dworach, kościołach i klasztorach działały kapele złożone z doskonałych muzyków.
Jest to niezwykła okazja, by ponownie wykonać Kantatę o św. Michale Archaniele Benedykta Cichoszewskiego, urodzonego w Grodzisku Wielkopolskim w latach 80. XVII wieku. Niewiele wiemy o jego życiu. Był on zakonnikiem, członkiem kapeli działającej przy kościele klasztornym cystersów w Przemęcie. Odkrycie dzieł Cichoszewskiego zawdzięczamy pracy muzykologa Macieja Prochaski, który odnalazł je wśród rękopisów przechowywanych w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu.
W celu realizacji tego ambitnego projektu Parafia nawiązała współpracę z działająca w Poznaniu od 2001r. barokową orkiestrą Accademia dell’Arcadia, jedną z najbardziej cenionych orkiestr tego typu w Polsce. Orkiestra ma na swoim koncie liczne koncerty oraz bogatą dyskografię, z której niezwykle cenny jest cykl wydawnictwa płytowego „Musica Restituta”, które przywróciło do życia wiele zapomnianych dzieł muzycznych XVII i XVIII wieku. Podstawowym celem działalności orkiestry jest upowszechnianie kultury muzycznej XVII i XVIII wieku. Koncerty Accademia dell’Arcadia są nie tylko przeżyciem estetycznym, ale niosą ze sobą przekaz o przeszłości.
Zespół tworzą poznańscy muzycy, którzy swoje teoretyczne wykształcenie łączą z wieloletnim doświadczeniem praktycznym. Wykonują muzykę dawną z poszanowaniem ówczesnych praktyk wykonawczych i zachowaniem oryginalnego brzmienia instrumentów. Kierownictwo muzyczne planowanego w czerwcu 2018r. koncertu w kościele pw. św. Michała Archanioła w Czaczu powierzono Mikołajowi Zgółce – znakomitemu skrzypkowi i dyrektorowi artystycznemu orkiestry Accademia dell’Arcadia.
 
 
WYKONAWCY
MARZENA MICHAŁOWSKA sopran
BARTOSZ RAJPOLD kontratenor
ŁUKASZ WILDA tenor
MACIEJ STRABURZYŃSKI bas
ORKIESTRA Accademia dell'Arcadia w składzie:
MIKOŁAJ ZGÓŁKA skrzypce/ dyrygent
MICHAŁ GRZEŚKOWIAK skrzypce
PAWEŁ HULISZ trąbka
PIOTR KOWALKOWSKI trąbka
PAWEŁ SZEWCZYK kotły
KRZYSZTOF SOKOŁOWSKI kontrabas
MACIEJ PROCHASKA Słowo o muzyce/pozytyw
PROGRAM
MARCIN MIELCZEWSKI zm. 1651

  • Canzona seconda a due

BENEDYKT CICHOSZEWSKI zm. 1738

  • Motetto de Beata Virgine Maria

  • Vesperes de Beata Maria Virgine

  • Psalmus 109

  • Psalmus 112

  • Psalmus 121

  • Psalmus 126

  • Hymnus Ave maris Stella

  • Canticum Beatae Mariae Virginis

  • Kantata o Św. Michale Archaniele

Organizator: Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Michała Archanioła w Czaczu ks. Piotr Markiewicz
Kierownik artystyczny: Mikołaj Zgółka
Współpraca: Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki
Pomysłodawca i koordynator projektu: Barbara Wrzeciono

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki