Logo Przewdonik Katolicki

Rodzina - radość dla świata

| 20.08.18r

Refleksja nad papieską adhortacją Amoris laetita to cel IX Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w dniach 22–26 sierpnia w Dublinie.

„Jest wiele małżeństw, które chcą się dowiedzieć, jak zachować swe życie małżeńskie i rodzinne, jak kształtować w miłości i miłosierdziu własną rodzinę. (…) Tymczasem 90 proc. informacji na temat Amoris laetitia dotyczy jedynie rozdziału VIII [mówiącego o sytuacjach nieregularnych – przyp. red.]. Dlatego na Światowym Spotkaniu Rodzin będziemy mówić o pozostałych rozdziałach – mówił na początku roku kard. Kevin Farrell, prefekt Dykasterii ds. Rodziny i Życia.
Spotkanie rodzin w Dublinie będzie pierwszą tak szeroką publiczną debatą od publikacji papieskiej adhortacji. Rozpocznie się we wtorek 21 sierpnia wieczorem równolegle we wszystkich 26 diecezjach Irlandii, a główna ceremonia odbędzie się w Dublinie. W programie przewidziano trzydniowy kongres pod hasłem „Ewangelia rodziny: radość dla świata”, festiwal rodzin oraz uroczystą Eucharystię kończącą spotkanie. Zaplanowano dwieście przemówień, wystąpią prelegenci z pięciu kontynentów. Po raz pierwszy też na Światowym Spotkaniu Rodzin odbędzie się sympozjum poświęcone globalnemu wpływowi przywództwa kobiet, obejmujące m.in. takie zagadnienia jak przedsiębiorczość, edukacja dziewcząt, przemoc wobec kobiet, potrzeby osób bezdomnych.
Wybór Dublina na miejsce spotkania rodzin był osobistą decyzją papieża. Organizatorzy są zaskoczeni dużym zainteresowaniem, co być może związane jest głównie z osobą Franciszka, którego styl i przesłanie cenią Irlandczycy. Jego przybycie do kraju zmagającego się z postępującą laicyzacją może stać się pozytywnym impulsem dla społeczeństwa i Kościoła. Franciszek spędzi w Irlandii 25 i 26 sierpnia i oprócz Dublina odwiedzi narodowe sanktuarium maryjne w Knock.
Światowe Spotkanie Rodzin organizowane jest co trzy lata. Pierwsze odbyło się z inicjatywy Jana Pawła II w 1994 r. w Rzymie z okazji obchodzonego wówczas międzynarodowego Roku Rodziny. Organizatorzy tegorocznego szacują, że może w nim wziąć udział nawet 40 tys. osób. Materiały przygotowujące do spotkania oraz szczegółowy program można znaleźć pod adresem www.worldmeeting2018.ie
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki