Logo Przewdonik Katolicki

90. urodziny papieża Benedykta XVI

KAI | 12.04.17r
Fot. Pixabay

Benedykt XVI, który w niedzielę 19 kwietnia skończy 90 lat, rocznicę tę świętować będzie ze starszym od siebie o trzy lata bratem, księdzem Georgiem Ratzingerem, który na tę okazję przyjedzie do Watykanu.

Ujawnia to w rozmowie z rzymskim dziennikiem „La Repubblica” sekretarz papieża seniora i zarazem mianowany jeszcze przez niego szef Prefektury Domu Papieskiego, arcybiskup Georg Gänswein.
Podkreśla, że Joseph Ratzinger wciąż ma jasny umysł, opuszczają go jedynie powoli siły fizyczne. Porusza się korzystając na wszelki wypadek z tzw. balkoniku. Coraz rzadziej gra na fortepianie, który na jego prośbę ustawiono w jego obecnym mieszkaniu w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Ogrodów Watykańskich. 
Urodzinowe skromne przyjęcie, z udziałem brata oraz kilku osób, które przybędą z Bawarii, w tym również delegacja bawarskich strzelców górskich, odbędzie się drugiego dnia Świąt Wielkanocnych, informuje abp Gaenswein. 
 
Papież senior ogląda w telewizji główne wydanie wiadomości włoskiego nadawcy publicznego RAI o godzinie 20.00, codziennie otrzymuje L'Osservatore Romano” i „Avvenire" oraz dwie gazety niemieckie. Każdego dnia sekretariat stanu przygotowuje dla niego przegląd prasy. Jego ulubiona lektura są pisma Ojców Kościoła, ale jest również na bieżąco jeśli chodzi o publikacje z dziedziny teologii. 
 
Zapytany, czy Benedykt XVI przygotował testament, jego dawny osobisty sekretarz mówi, że za testament należy uznać trzytomową książkę o Jezusie z Nazaretu, po czym dodaje, że „przygotował także swój osobisty testament”. Na pytanie, czy papież senior nie żałował nigdy decyzji o ustąpieniu, abp Gänswein odsyła do wywiadu-rzeki „Ostatnie rozmowy”, która ukazała się w styczniu ubiegłego roku. Zaprzecza też, jakoby podjęta ona została pod czyimkolwiek naciskiem. Gdyby były naciski, mówi niemiecki dostojnik kurialny, Benedykt XVI na pewno by im nie uległ. Wyklucza też, jakoby na ustąpienie papieża, jak i wybór jego następcy, jakikolwiek wpływ mogła mieć afera tzw. Vatileaks. 
 
Abp Gänswein przypomina, że we wspomnianej rozmowie z Peterem Seewaldem, Ratzinger wybór papieża Franciszka nazwał „powiewem świeżego powietrza”. Nic sobie nie robi też papież senior z medialnych prób przeciwstawiania mu obecnego papieża. „Nie daje się sprowokować... Postanowił milczeć i dotrzymuje wierności temu postanowieniu. Nie ma najmniejszego zamiaru udziału w dyskusjach, które są ma dalekie” - podkreśla prefekt Domu Papieskiego. 
 
Na pytanie, czy Benedykt XVI nie żałuje, że nadal ubiera się „na biało”, arcybiskup Gaenswein odpowiada: „To kwestia, nad którą nigdy się nie zastanawiał i nie zastanawia. Było to naturalne. On w tym nie widzi problemu. Zrezygnował z mantylki i pasa. Dla niego to po prostu taki strój, jak inny”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki