Logo Przewdonik Katolicki

Credo. Podstawowe prawdy wiary

ks. Michał Krygier

Podobno staliśmy się społeczeństwem obrazkowym, tzn. że obrazy przemawiają do nas bardziej niż słowa. W stwierdzeniu tym jest część prawdy; zwłaszcza młodzież lubi posługiwać się obrazem i symbolem. Czy to źle? Jak we wszystkim, tak i w tej dziedzinie ważna jest roztropność i umiarkowanie.

Czy to jest tylko domena naszych czasów? Patrząc na powstałe przed wiekami dzieła sztuki przechowywane w muzeach i kościołach, kaplicach i bazylikach, zauważamy, że nasi przodkowie przywiązywali wagę do tego, co można zobaczyć. Wspaniałe freski, obrazy, rzeźby, witraże przekazywały im – i przekazują nam – informacje, refleksje, wiedzę dotyczącą naszej wiary, religii. To Biblia pauperum, Biblia w obrazach dla tych, którzy przed wiekami nie potrafili czytać, a o sprawach wiary dowiadywali się, słuchając katechez i oglądając dzieła sztuki znajdujące się w kościołach. Niepotrafiący zachwycić się pięknem słowa pisanego zachwycali się i wzruszali dziełami artystów.

Jesteśmy do nich podobni
Można dywagować o tym, że niektórzy nie potrafią odczytać kodu kulturowego zawartego w dziełach sztuki, że język sztuki współczesnej jest inny, że nie umiemy wytłumaczyć precyzyjnie tego, co widzimy, odczytać wszystkich symboli. To prawda. Jednak trzeba powiedzieć, że człowiek aż tak bardzo przez wieki się nie zmienił. Nadal kocha i nienawidzi, czyni dobro i grzeszy, ulega pokusom i doskonali się, potrafi uczyć się i czuć. Przyglądając się np. Piecie watykańskiej, na widok zbolałej Matki trzymającej w objęciach martwe ciało umęczonego Syna, wzruszamy się tak samo jak oglądający dzieło Michała Anioła przed wiekami.

Skąd ta refleksja?
Skąd tyle myśli sprowadzających się do tego, że chłoniemy świat i życie wszystkimi zmysłami, a obcowanie z pięknem czyni nas odrobinę lepszymi? Otóż Wydawnictwo Biały Kruk przygotowało na tegoroczny Wielki Post i Wielkanoc wspaniałe dzieło: album zatytułowany Credo. Podstawowe prawdy wiary. Tytuł raczej sugerowałby opasłą księgę z bardzo mądrymi wypowiedziami znakomitych teologów. Tymczasem…
Ponieważ jesteśmy społeczeństwem obrazkowym, o czym dobrze wiedzą specjaliści od ewangelizacji wizualnej, w tej wyjątkowej książce, w rozumieniu i czuciu poszczególnych wersetów wyznania wiary, pomagają nam fotografie dzieł sztuki autorstwa mistrza obiektywu Adama Bujaka. Sfotografowane przez niego dzieła sztuki, od zabytków średniowiecza po współczesne dekoracje świątyń, zyskują jakby dodatkowy blask. To wspaniałe, że dzięki Adamowi Bujakowi możemy z bliska przyjrzeć się np. fragmentom ołtarza Wita Stwosza czy detalom witraża Stanisława Wyspiańskiego, podziwiać dzieła, do których nie mielibyśmy nigdy takiego dostępu?
Poszczególne fotografie opisał historyk sztuki o. dr. CyprianMoryca OFM. Opisy informują o najważniejszych sprawach dotyczących obiektu, a także w prosty i przystępny sposób wprowadzają czytelnika w nastrój dzieła, pomagają zrozumieć jego symbolikę, kolorystykę i wiele szczegółów oczywistych dla znawców tematu. To ważne informacje, choć ktoś może powiedzieć, że kunszt artystów i ogromny ładunek emocji emanujący z dzieł pokazanych w albumie świetnie wprowadza nas w ukazane wydarzenie. Czy ktoś potrafi spoglądać obojętnie na Chrystusa cierpiącego za nas na krzyżu?
We wstępie do albumu wybitny biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski ze swadą i prostotą wprowadza, nawet niezbyt przygotowanego czytelnika, w symbole i obrazy znane nam z Pisma Świętego. Wyjaśnia znaczenia, którymi posługuje się od wieków sztuka sakralna. Znaczenia, z których istnienia wielu z nas nie zdaje sobie sprawy. Najpierw oglądamy i odczuwamy. Następnie próbujemy zrozumieć, dlaczego właśnie tak i w taki sposób artysta do nas mówi, co chce nam przekazać.
W wędrówce po prawdach wiary, od „Wierzę w jednego Boga” po „wspólnie odbiera  uwielbienie i chwałę”, pomaga także opracowanie graficzne albumu. Cóż, marka wydawnictwa mówi sama za siebie: Biały Kruk.

Rekolekcje z obrazem
Zachwyt i zaduma, podziw i refleksja, poczucie obcowania z czymś wyjątkowym towarzyszą czytelnikowi choćby tylko pobieżnie zapoznającemu się z zawartością albumu. Trójca Święta, Pieta, Ukrzyżowanie, Zmartwychwstanie, Wniebowstąpienie, ukazane w dziełach sztuki (bardziej i mniej znanych) pochodzących z wielu polskich kościołów, zostawiają w nas trwały ślad. Jest to absolutnie wyjątkowa artystyczna podróż przez wydarzenia zbawcze. Dzięki albumowi  można się wiele dowiedzieć i jeszcze więcej przeżyć, odczuć. To niezwykłe rekolekcje z obrazem. Niewątpliwie ta propozycja wydawnictwa Biały Kruk pomaga w głębokim przeżywaniu wydarzeń z życia naszego Pana Jezusa Chrystusa, Jego męki, śmierci, zmartwychwstania i wniebowstąpienia. W to wierzymy, to daje nam nadzieję i uzdalnia do miłości Boga i bliźniego.
Album jest godny polecenia, również jako świetny prezent na Święta Wielkanocne. Można go zamówić w wydawnictwie. Kontakt e-mail: marketing@bialykruk.pl; tel. 12 260 32 90. 

 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki