Logo Przewdonik Katolicki

Patriotyzm Jana Pawła II

Jan Jaworski
Fot.

Spotykając papieża, słuchając i czytając jego pisma, uprzytomniłem sobie, że jednym z naczelnych rysów jego osobowości była wielka miłość Polski, głębokie rozumienie losu Polaków XX wieku, ogromna wiedza o kulturze polskiej i zarazem wola ukazania całemu światu Polski i jej szczególnych doświadczeń. Pisząc o patriotyzmie Jana Pawła II, ja emigrant, próbuję spłacić wielki duchowy dług, jaki jestem winien temu człowiekowi.

Patriotyzm bywa dziś traktowany na dwa sposoby – skrajne i biegunowo różne. Z jednej strony zauważamy skłonność do retoryki i otwarcie manifestowanej deklaratywności patriotycznej. Z drugiej, przeciwstawnej, widzimy „wstydliwość uczuć”, przesadną dyskrecję, także wprost deklarowane świadectwo świata, któremu towarzyszy obojętność wobec polskiego partykularza, szukanie innych niż polskość podstaw społecznej więzi i poczucia tożsamości. Wydaje się, że patriotyzm rzetelny, patriotyzm – istotna wartość społeczności określonego miejsca na ziemi unika tych skrajności. Taki jest patriotyzm papieża. Jego więź z Ojczyzną można określić jako złoty środek między nacjonalizmem a kosmopolityzmem.

 

 

Pełne teksty artykułów „Przewodnika Katolickiego” w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania drukiem.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki