Logo Przewdonik Katolicki

Patron zobowiązuje

ks. Janusz Stanowski
Fot.

W liście pasterskim na Wielki Post biskupa włocławskiego Wiesława Meringa do diecezjan, odczytanym w kościołach w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu, lutowa wizyta ad limina apostolorum i spotkanie w Rzymie z papieżem Franciszkiem zostały wspomniane w kontekście bliskim sercu każdego Polaka.

„Spotkanie z polskimi pasterzami Ojciec Święty zaczął od przypomnienia daty 27 kwietnia 2014 r. To dzień kanonizacji bł. Jana Pawła II. Musimy na tę uroczystość przygotować serca” – napisał ks. bp Mering. Te znaczące słowa poruszyły wrażliwość wiernych. Spotkały się z gorliwym odzewem m.in. wspólnoty parafialnej z Odolionu. Od Wielkiego Postu parafianie wraz z ks. proboszczem Januszem Stanowskim rozpoczęli przygotowania, aby jak najpiękniej przeżyć dzień kanonizacji papieża. Parafia Odolion ma ku temu szczególny tytuł i zaszczyt, ponieważ świątynia parafialna jest pierwszym w naszej diecezji kościołem pod wezwaniem bł. Jana Pawła II, a ponadto przechowuje jego relikwie.

„Taki patron zobowiązuje. Nie można przespać czy stracić takiej okazji do ożywienia wiary, jaką jest kanonizacja naszego patrona” – powiedział ks. Janusz Stanowski. Zaznaczył, że niektóre propozycje z zakresu przygotowań, przeżycia i dziękczynienia za kanonizację planowano wcześniej i konsultowano z pasterzem diecezji. Wymienił m.in. pielgrzymkę dziękczynną do Rzymu czy pierwszy odpust ku czci św. Jana Pawła II  w dniu 22 października. Uroczystości tej, wpisanej w diecezjalne dziękczynienie za kanonizację, przewodniczyć  będzie ks. bp Wiesław Mering.

Bliższe przygotowanie do wiekopomnego wydarzenia rozpoczęło się wraz z Wielkim Postem. Podczas codziennych Mszy św., w krótkiej homilii przypominane jest nauczanie papieskie, w każdy czwartek po Eucharystii kapłan i wierni odmawiają Litanię do bł. Jana Pawła II. Tradycyjne nabożeństwa pasyjne: Droga Krzyżowa i Gorzkie żale są oparte na rozważaniu Męki Pańskiej proponowanym przez Jana Pawła II. Parafianie udadzą się w pielgrzymce do Górki Klasztornej na Misterium Męki Pańskiej – ulubione nabożeństwo papieża z dzieciństwa, kiedy to mały Karol ze swym ojcem pielgrzymował do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Bezpośrednim przygotowaniem do kanonizacji będą Rekolekcje z bł. Janem Pawłem II, które poprowadzi kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. prałat Artur Niemira, oraz przeżycia podczas Triduum Paschalnego. W czasie rekolekcji wielkopostnych, w wieczornicy dedykowanej patronowi parafii Odolion wystąpią dzieci i młodzież.

W wydarzeniach na placu św. Piotra w Rzymie 27 kwietnia wierni będą uczestniczyć za pośrednictwem telewizji. Po południu zbiorą się w kościele, by dziękować Bogu za dar świętego. Obchody rozpoczną się o godz. 14.30 okolicznościowym programem słowno-muzycznym. O godz. 15.00 wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego, po czym wezmą udział w uroczystej Mszy św. dziękczynnej sprawowanej przez kapłanów dekanatu nieszawskiego i aleksandrowskiego. Po Eucharystii i odmówieniu Litanii do św. Jana Pawła II  nastąpi ucałowanie jego relikwii. Patronat honorowy nad obchodami objął wójt gminy Aleksandrów Kujawski Andrzej Olszewski.

Dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II znajdzie wyraz już w maju: proboszcz wraz z parafianami udadzą się w pielgrzymce na Jasną Górę. W miesiącu maryjnym, każdego wieczoru podczas  Apelu Jasnogórskiego wierni pochylą się  nad rozważaniami Jana Pawła II o Matce Bożej. Z kolei w dniach 6–12 września odbędzie się parafialna pielgrzymka do Rzymu, do grobu św. Jana Pawła II. Obchody kanonizacyjne zakończą się 22 października. Mszy św. w  dniu pierwszego odpustu ku czci św. Jana Pawła II przewodniczyć będzie biskup włocławski Wiesław Mering. On  też zapoczątkuje w parafii peregrynację Matki Bożej Fatimskiej w znaku Jej figury. To wielka radość, że Ta, którą szczególnie umiłował Jan Paweł II nawiedzi wiernych w ich domach. Za pośrednictwem Matki Bożej Fatimskiej będziemy prosić Boga, by umacniał i rozpalał na nowo łaskę wiary w rodzinach, które są fundamentem Kościoła. Głęboko wierzymy, że święty patron parafii Odolion opiekuje się nami z nieba.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki