Logo Przewdonik Katolicki

Jeszcze o studium organistowskim

Łukasz Starczewski
Fot.

Dwa tygodnie temu opublikowaliśmy w Ładzie Bożym rozmowę Łukasza Starczewskiego z ks. prałatem Zbigniewem Szygendą. Czytelnicy poznali genezę powstania i początki działalności Diecezjalnego Studium Organistowskiego we Włocławku. Warto wiedzieć, jak DSO funkcjonuje obecnie.

Dwa tygodnie temu opublikowaliśmy w „Ładzie Bożym” rozmowę Łukasza Starczewskiego z ks. prałatem Zbigniewem Szygendą. Czytelnicy poznali genezę powstania i początki działalności Diecezjalnego Studium Organistowskiego we Włocławku. Warto wiedzieć, jak DSO funkcjonuje obecnie.  

Włocławskie Studium jeszcze do niedawna kształciło uczniów z diecezji łowickiej, płockiej i toruńskiej. Przyjmowane są osoby niemające przygotowania muzycznego, natomiast absolwenci szkół muzycznych – na wyższe lata. Jeszcze inaczej traktowani są absolwenci  muzykologii i innych kierunków studiów muzycznych. Słuchacze uczą się harmonii, liturgiki, teologii i śpiewu liturgicznego. Studium szczyci się absolwentami odnoszącymi sukcesy muzyczne. Kontynuowali oni naukę w średniej szkole muzycznej w klasie organów, kończyli studia w kraju lub za granicą. „Największy sukces odniósł Krzysztof Składanowski z parafii Najświętszego Zbawiciela. Ukończył studia muzyczne w Niemczech, pracował tam jako organista, koncertował w wielu krajach Europy. Jest dyrektorem szkoły muzycznej. Talent Krzysztofa odkryłem przypadkowo, gdy usłyszałem jego śpiew podczas służenia do Mszy św. Zaproponowałem jego rodzicom, by rozpoczął naukę w DSO. Rozbudziłem w nim pasję muzyczną i udało się” – wspomina ks. Zbigniew Szygenda, założyciel i wieloletni dyrektor studium. Do niedawna w kościele Najświętszego Zbawiciela odbywały się imprezy cykliczne: Jesienne Koncerty Organowe, Diecezjalny Przegląd Chórów, świąteczne koncerty charytatywne. Te ostatnie z udziałem wybitnych aktorów i znanych piosenkarzy. Przegląd chórów organizowany był w repertuarach: kolędowym, pasyjnym, paschalnym, eucharystycznym i maryjnym. Na koncertach występowali znakomici organiści polscy i zagraniczni. Niestety, z braku funduszy i niemożności pozyskania sponsorów zaniechano organizacji artystycznych przedsięwzięć.  Wielokrotnie występowała w parafii Najświętszego Zbawiciela Orkiestra Koncertowa WP z Warszawy. Poświęcenie nowych organów 2 października 1999 r. uświetnił występ Poznańskich Słowików pod dyrekcją Stefana Stuligrosza.

DSO szczyci się organizowaniem śpiewów liturgicznych podczas obydwu wizyt papieża Jana Pawła II: w 1991 r. we Włocławku i w 1999 r. w Licheniu. Nauczyciele harmonii w studium opracowali pomoce dydaktyczne wydane drukiem; Antoni Wierzbicki opracował Zharmonizowany śpiewnik Siedleckiego. Podobne dzieło wykonał ostatnio Mieczysław Antkowski.

Od 1 września 2013 r. DSO funkcjonuje przy parafii św. Stanisława BM we Włocławku. Dyrektorem placówki jest proboszcz ks. prałat Sławomir Deręgowski, kapłan młody i dynamiczny. Nim wstąpił do seminarium duchownego, kształcił się muzycznie. Ks. Zbigniew Szygenda: „Wprowadzając ks. Sławomira Deręgowskiego na urząd proboszcza, biskup włocławski Wiesław Mering  wyraził pragnienie utworzenia w tej parafii centrum muzycznego, związanego z sąsiadującym z kościołem Zespołem Szkół Muzycznych. Uznałem za stosowne zasugerować pasterzowi diecezji przeniesienie DSO. Ułatwi to współpracę nauczycieli i uczniów obydwu szkół. Dla uczniów szkoły muzycznej szczególnie atrakcyjne będą organy piszczałkowe, sprowadzone dzięki zaangażowaniu ks. bp. Meringa”. Dodajmy, że instrument został przeniesiony do DSO przy ul. Stefana Żeromskiego z dawnej siedziby przy ul. Władysława Stanisława Reymonta.


 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki