Logo Przewdonik Katolicki

Telewizory cyfrowe

Janusz Świerczyński
Fot.

Ostatnio nieco częściej mówi się o naziemnej telewizji cyfrowej. Dzieje się tak w związku z planowanym najpóźniej do 31 lipca 2013 roku wyłączeniem tradycyjnej telewizji analogowej.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ma wyznaczyć terminarz tych zmian w poszczególnych regionach naszego kraju. Warto więc na bieżąco śledzić nowości, przeglądając chociażby stronę internetową urzędu: www.uke.gov.pl.

W wyniku wspomnianych wyłączeń wielu ludzi będzie musiało kupić nowe telewizory albo przystosować stare do wymaganego odbioru cyfrowego. Wówczas trzeba będzie zakupić dodatkowe urządzenia, co związane jest z niemałymi kosztami. W krajach Europy Zachodniej, które nas na tym polu wyprzedziły, wymiana odbiorników telewizyjnych powiązana była z różnego rodzaju pomocą finansową, skierowaną szczególnie do osób uboższych. 
Ustawa z dnia 30 czerwca 2011 roku o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (Dz. U. z 2011 r., nr 153, poz. 903) zobowiązuje sprzedawców cyfrowych odbiorników telewizyjnych do pisemnego informowania kupujących przed dokonaniem transakcji o tym, że oferowany telewizor nie spełnia nowych wymagań. Sprzedaż „starego” telewizora będzie prawnie skuteczna dopiero po uzyskaniu od kupującego oświadczenia, że zapoznał się z takim uprzedzeniem sprzedawcy. Dodatkowo w punkcie sprzedaży odbiorników cyfrowych sprzedawca powinien zamieścić odpowiednie ostrzeżenie na ten temat w miejscu widocznym i łatwo dostępnym dla kupujących. W przypadku zakupów drogą elektroniczną sklepy internetowe mają podobne obowiązki informacyjne. Inspekcja Handlowa posiada kompetencje do kontroli w wyżej opisanym zakresie; może nałożyć karę pieniężną na lekceważącego swoje obowiązki przedsiębiorcę.
Również więksi nadawcy telewizyjni będą musieli prowadzić na własny koszt kampanię informacyjną m.in. na temat konieczności dostosowania odbiornika telewizyjnego do odbioru cyfrowego (bezpłatna infolinia, strony internetowe poszczególnych telewizji).
W przypadku zakupu „złego” telewizora, o czym nie uprzedzono przy sprzedaży, reklamację trzeba zgłosić w sklepie. W razie dalszych kłopotów konsument może uzyskać pomoc w Inspekcji Handlowej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki