Logo Przewdonik Katolicki

Jak to na obozie ładnie...

Małgorzata Seklecka
Fot.

W dniach 819 sierpnia w ośrodku wypoczynkowym Magda w Zaborzu (gmina Żarki) przebywali ministranci z grupą dzieci i młodzieży z parafii Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku. Obóz odbył się w ramach programu pt. Aktywne wakacje z Pocieszycielami, dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i wsparciu sponsorów.

W dniach 8–19 sierpnia w ośrodku wypoczynkowym „Magda” w Zaborzu (gmina Żarki) przebywali ministranci z grupą dzieci i młodzieży z parafii Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku. Obóz odbył się w ramach programu pt. „Aktywne wakacje z Pocieszycielami”, dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i wsparciu sponsorów.

 

 

Kierownikiem obozu był br. Stanisław M. Krause CCG. Kadrę opiekuńczą stanowili: br. Rafał M. Dubień CCG, s. Augustyna Wasmundzka, sercanka, i Justyna Kłosińska, nauczycielka języka angielskiego.  Realizowano plan zajęć ustalony we Włocławku. Dzień rozpoczynał się od gimnastyki, później wspólna modlitwa (również wieczorem) i śniadanie. Na zakończenie dnia – apel.  Dochodziło do nieprzewidzianych zdarzeń, ale przecież  na tym polega przygoda! Już drugiego dnia tzw. drobny pech sprawił, że wycieczka do Olsztyna mogła odbyć się tylko… na piechotę. Marszruta trwała dwie godziny, tyle samo zwiedzanie ruin zamku. Z ulgą przyjęto wiadomość o powrocie do ośrodka busem. Innym razem pogoda uniemożliwiła plażowanie; skończyło się na zwiedzaniu okolic.  – Któregoś dnia poszliśmy po rowery do gminnej wypożyczalni – wspomina uczestnik obozu. – Wyglądały na sprawne. Niestety, już po krótkiej przejażdżce dochodzi do awarii. Sprzęt zawodzi. Wracamy do ośrodka. Dzięki przygotowanemu planowi awaryjnemu nie był to dzień stracony.

Tymi samymi rowerami, mimo problemów, obozowicze udali się na niedzielną Mszę św. do kościoła św. Mikołaja w Przybynowie. Tradycja głosi, że znajdujący się tu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus ofiarował świątyni król Jan III Sobieski.

Bogaty był program pielgrzymkowo-turystyczny: sanktuarium na Jasnej Górze, sanktuarium św. Barbary w Strumieniu (w 1934 r. wpisane do rejestru zabytków RP), 15 sierpnia udział w Mszy św. odpustowej w sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie. Sercem świętego miejsca jest XIV-wieczna, niewielka (70 cm wysokości) figura Maryi, która trzyma na ręce Dzieciątko Jezus. W 1967 r. koronował ją prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

Ponadto młodzież poznała specyficzną atmosferę jarmarku w Żarkach, zwiedziła Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku, Park Krajobrazowy Orlich Gniazd i zamek Ogrodzieniec. Dodajmy wyprawę na basen w Myszkowie, wycieczkę do zatorskiego gospodarstwa agroturystycznego „Pod Skałką”, z maleńkim skansenem wsi jurajskiej (XIX-XX w.). Po gospodarstwie przechadzają się zaprzyjaźnione z ludźmi: kangur, alpaka i wielbłąd oraz inne egzotyczne i swojskie zwierzęta. W Złotym Potoku należało zwiedzić najstarszą w Europie (ponad 120 lat) pstrągarnię, czyli miejsce hodowli pstrąga tęczowego.

W ramach środowiskowej integracji odbyły się dwie wizyty u seniorów z DPS w Zaborzu. Ostatniego wieczoru, podczas dyskoteki, rozdano dyplomy uczestnictwa w „kursie” języka angielskiego oraz tytuły: najlepszego obozowicza – Maciejowi Lewandowskiemu; śpiewaka – Adrianowi Stróżynie, kronikarza – Arkadiuszowi Kostuniakowi, sanitariusza – Mariuszowi Stasiakowi. Zaszczytny tytuł śpiocha obozowego otrzymał Adrian Czarniak, najdowcipniejszego obozowicza – Maksymilian Kacprzyk, najlepszego kumpla – Artur Lewandowski. Uhonorowano też utrzymujących idealny porządek w pokojach: Macieja Lewandowskiego, Wiktora Podgórskiego i Błażeja Kacprzyka.  

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki