Logo Przewdonik Katolicki

Wczesna Komunia Święta

ks. Jan Glapiak
Fot.

Chciałabym zapytać o kwestię wczesnej Komunii Świętej. Słyszałam o możliwości przystąpienia do Komunii Świętej dzieci nawet 5-letnich, ale dlaczego Kościół nie mówi o tym otwarcie. Mam wrażenie, że dotyczy to tylko wybranych parafii. Jakie warunki trzeba wypełnić, by dziecko mogło do wczesnej Komunii Świętej przystąpić? Jeżeli w mojej parafii ksiądz nie stwarza takiej możliwości, to czy można zgłosić się z prośbą o uroczystość w innej parafii? Elżbieta

 

Chciałabym zapytać o kwestię wczesnej Komunii Świętej. Słyszałam o możliwości przystąpienia do Komunii Świętej dzieci nawet 5-letnich, ale dlaczego Kościół nie mówi o tym otwarcie. Mam wrażenie, że dotyczy to tylko wybranych parafii. Jakie warunki trzeba wypełnić, by dziecko mogło do wczesnej Komunii Świętej przystąpić? Jeżeli w mojej parafii ksiądz nie stwarza takiej możliwości, to czy można zgłosić się z prośbą o uroczystość w innej parafii?

Elżbieta

 

           

Kiedy mówimy o wczesnej Komunii Świętej, mamy na uwadze dzieci poniżej 7. roku życia, które przyjmują Eucharystię jeszcze przed rozpoczęciem szkoły podstawowej. W pierwszej klasie szkoły podstawowej bowiem rozpoczyna się zwyczajny cykl przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej przyjmowanej w drugiej klasie.

           

To prawda, niewiele jest parafii, chociaż pojawiają się ciągle nowe, w których dzieci przystępują do wczesnej Komunii Świętej. Zachęty do wprowadzania tej praktyki nie brakuje. Dla przykładu Synod Archidiecezji Poznańskiej 2004-2008 w swoich dokumentach aż 5 razy podejmuje temat wczesnej Komunii Świętej. Oczywiście, jeżeli z różnych powodów w Pani parafii nie ma możliwości posłania dziecka do wczesnej Komunii Świętej, to można zgłosić się do tej parafii, gdzie jest taka praktyka. Proszę jednak wziąć pod uwagę, że wówczas prosi Pani nie o „uroczystość w innej parafii”, a całe przygotowanie, które w tej parafii się odbywa, zakończone uroczystością wczesnej Komunii Świętej.

 

Najważniejszym warunkiem dopuszczenia dziecka do wczesnej Komunii Świętej jest postawa rodziców: gorliwe prak­tyki religijne, zarówno ojca, jak i matki, czyli codzienna modlitwa, coniedzielna Msza św., połączona z przyjęciem Komunii Świętej i comiesięczna spowiedź święta, następnie świadectwo wiary oraz katecheza swojego dziecka, nie tylko zadeklarowana, ale wypełniona własnym słowem i przykładem. Nie ma przeszkód, by do wczesnej Komunii Świętej mogło dostąpić dziecko wychowywane przez samotną matkę czy ojca, speł­niających powyższe wymagania. Rodzice muszą też zobowiązać się do uczestnictwa dziecka w cotygodnio­wej katechezie prowadzonej przez katechetkę przy parafii oraz do udziału ich samych – możliwie obojga – w 6 spotkaniach katechetycznych dla rodzi­ców, prowadzonych przez księdza. Najważniejsza jednak jest świadomość rodziców, że na nich przede wszyst­kim spoczywa praca katechetyczna nad przygotowa­niem ich dziecka do przyjęcia Komunii Świętej.

Więcej na temat wczesnej Komunii Świętej można znaleźć na stronie internetowej www.wczesna-komunia.com.pl

 


 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki