Logo Przewdonik Katolicki

Papież w dialogu

Ks. Krzysztof Wętkowski
Fot.

Wydarzeniem, które jak się wydaje umknęło szerszej uwagi, jest wywiad, jakiego udzielił Benedykt XVI. A jest to przecież zupełnie nowa forma komunikacji Papieża ze światem. Jan Paweł II wypowiadał się w formie wywiadu książkowego. Jego następca ten etap ma już za sobą, bowiem jako kardynał prezentował swoje poglądy w książkach-wywiadach. Jest to już zresztą drugi wywiad obecnego...

Wydarzeniem, które jak się wydaje umknęło szerszej uwagi, jest wywiad, jakiego udzielił Benedykt XVI. A jest to przecież zupełnie nowa forma komunikacji Papieża ze światem. Jan Paweł II wypowiadał się w formie wywiadu książkowego. Jego następca ten etap ma już za sobą, bowiem jako kardynał prezentował swoje poglądy w książkach-wywiadach. Jest to już zresztą drugi wywiad obecnego Papieża. Pierwszy, jak pamiętamy, został udzielony polskiej telewizji publicznej. Obecnie, przed wizytą w Niemczech, Ojciec Święty udzielił wywiadu przedstawicielom telewizji i radia niemieckiego.

Może ten właśnie fakt, że chodzi o wywiad udzielony mediom niemieckim, zmylił niektórych, którzy sądzili, że będzie w nim mowa tylko o Niemczech albo jakieś sentymentalne wspomnienia. Nic bardziej błędnego, bo chociaż niektóre pytania dotyczyły wprost ojczyzny Benedykta XVI, to jednak Papież – jak to ma w zwyczaju – w swoich odpowiedziach dał znacznie szerszą perspektywę spojrzenia. Pytania dotyczyły wielu „dyżurnych tematów” Kościoła: roli i miejsca kobiety w Kościele, młodzieży, rodziny, problemów globalnych jak nazywają je dziennikarze, czyli AIDS i przeludnienia, sytuacji Kościoła w Europie, jego miejsca w nowoczesnym społeczeństwie, relacji między kolegialnością a prymatem Piotrowym, ekumenizmu, dialogu religijnego, wreszcie planów podróży papieskich i tego, jak Józef Ratzinger czuje się w nowej roli. Benedykt XVI wyjaśniał także, dlaczego postanowił zdecentralizować beatyfikacje i przenieś je poza Rzym. Oczywiście trudno, aby w wywiadzie telewizyjnym wszystkie te problemy zostały wyczerpująco omówione. Pytania zostały postawione, a Papież ze spokojem i precyzją na nie odpowiadał, nie unikając żadnego z nich.

To, na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że bodaj dwukrotnie mówił o tym, że chrześcijaństwo nie jest zbiorem nakazów, ale czymś pozytywnym. Mogliśmy usłyszeć bardzo wiele na temat tego, czego nie wolno, teraz trzeba powiedzieć: mamy coś pozytywnego do zaproponowania. „Musimy odkryć Boga, i to nie jakiegoś tam Boga, ale Boga o ludzkim obliczu, ponieważ kiedy widzimy Jezusa Chrystusa, dostrzegamy Boga” – stwierdził Papież. Mówiąc o Europie, wyjaśnił, z jakich powodów jest ona ciągle ważna dla Kościoła, mimo tego, że Kościół staje się tutaj mniejszością, a Zachód przeżywa falę drastycznego oświecenia czy też zeświecczenia. Dlatego przybywający do Europy, a chodzi tu przecież głównie o wyznawców islamu, są przerażeni oziębłością, z jaką tutaj się spotykają w odniesieniu do spraw religijnych. I co, dodajmy, jeszcze bardziej motywuje ich do przyniesienia tutaj islamu i jego praw.

Wywiad Benedykta XVI to ukazanie, i to na najwyższym poziomie, na czym ma polegać dialog Kościoła ze współczesnym, jeśli nie wrogim mu, to przynajmniej obojętnym (co lepsze?) światem, któremu z wewnętrznym przekonaniem i zewnętrznym spokojem proponuje orędzie Ewangelii.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki