Logo Przewdonik Katolicki

Orędzie nadziei

ks. Marian Kilichowski
Fot.

Trzynastego lutego 2006 r. minął rok od śmierci siostry Łucji dos Santos. W niedzielę 20 lutego br. doczesne szczątki zakonnicy zostały przeniesione z Coimbra do Fatimy i złożone przy grobach jej kuzynów: Hiacynty i Franciszka Marto, beatyfikowanych 13 maja 2000 r. przez Papieża Jana Pawła II. Wzywające ludzkość do nawrócenia i modlitwy przesłanie fatimskie nadal budzi wiele emocji....

Trzynastego lutego 2006 r. minął rok od śmierci siostry Łucji dos Santos. W niedzielę 20 lutego br. doczesne szczątki zakonnicy zostały przeniesione z Coimbra do Fatimy i złożone przy grobach jej kuzynów: Hiacynty i Franciszka Marto, beatyfikowanych 13 maja 2000 r. przez Papieża Jana Pawła II.

Wzywające ludzkość do nawrócenia i modlitwy przesłanie fatimskie nadal budzi wiele emocji. Trzecia tajemnica fatimska pełna jest nadziei dla świata, w którym trwają wojny, kryzysy, kataklizmy i prześladowania Kościoła. Siostra Łucja twierdziła, że nie istnieje problem, który nie mógłby być rozwiązany dzięki modlitwie różańcowej.

Miałem szczęście widzieć s. Łucję. Było to podczas Narodowej Pielgrzymki do Fatimy, w październiku 1995 r., kiedy pielgrzymi przywieźli figurę Matki Fatimskiej nawiedzającą naszą Ojczyznę, w tym i diecezję włocławską. Podczas Mszy św. w Coimbra, sprawowanej przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, otwarto kratę klauzury. Siostra Łucja siedziała pośród sióstr karmelitanek i można było dostrzec jej charakterystyczną sylwetkę. Drugie spotkanie miało miejsce po zakończeniu Rowerowej Pielgrzymki do Santiago de Compostela w 2004 r. Modliliśmy się w kaplicy klasztornej w Coimbra: choć nie widzieliśmy postaci zakonnicy, ale odczuwaliśmy jej duchową obecność.

W parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Dzierżawach, gdzie jestem proboszczem, orędzie fatimskie jest znane i urzeczywistniane. Od powrotu z Narodowej Pielgrzymki w 1995 r. każdy trzynasty dzień miesiąca (przez cały rok) jest obchodzony jako Dzień Fatimski. Na ten dzień wracam do parafii, choćby z najdalszych miejsc w kraju czy zagranicy.

Setne nabożeństwo fatimskie zostało odprawione w Dzierżawach 13 lutego 2004 r. W październiku 2005 r. minęło dziesięć lat obecności Matki Bożej w znaku figury fatimskiej w naszej parafialnej wspólnocie. Upamiętniliśmy ten jubileusz, m.in. wydając okolicznościową kartkę pocztową. W parafii działa Apostolat Fatimski: apostolat modlitwy, świadectwa i wzajemnej pomocy. Należy doń 90 osób (parafia liczy 730 wiernych). Wspomniane jubileusze wzmocniły i jeszcze bardziej ożywiły tę grupę modlitewną, zwłaszcza do czczenia w każdą pierwszą sobotę miesiąca Niepokalanego Serca Maryi. To cieszy serce duszpasterza i budzi ogromną nadzieję. Zbliżamy się do złotego jubileuszu parafii (25 maja 2008 r.). Aby głęboko przeżyć taką rocznicę, potrzebne jest „zaplecze modlitewne”. Wiem, że na członków Apostolatu Fatimskiego zawsze można liczyć.

W maju przyszłego roku przypadnie 90. rocznica objawień fatimskich. Chcemy uczcić to wydarzenie m.in. udziałem w kolejnej pielgrzymce rowerowej do Fatimy. Osoby, które nie są w stanie pokonać odległości 3 tys. 600 km na rowerach, udadzą się do Fatimy autokarem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki