Logo Przewdonik Katolicki

Odpust zupełny w warunkach zwyczajnych (1)

ks. Benedykt Glinkowski
Fot.

Przedstawione we wcześniejszych artykułach warunki konieczne dla uzyskiwania odpustów częściowych muszą być zachowane również przy uzyskiwaniu odpustów zupełnych. Niemniej jednak w tym drugim przypadku, prócz nich, należy jeszcze spełnić następujące wymagania: - odbyć sakramentalną spowiedź; - przyjąć Komunię Eucharystyczną; - odmówić modlitwę w intencjach Ojca Świętego; -...

Przedstawione we wcześniejszych artykułach warunki konieczne dla uzyskiwania odpustów częściowych muszą być zachowane również przy uzyskiwaniu odpustów zupełnych. Niemniej jednak w tym drugim przypadku, prócz nich, należy jeszcze spełnić następujące wymagania:
- odbyć sakramentalną spowiedź;
- przyjąć Komunię Eucharystyczną;
- odmówić modlitwę w intencjach Ojca Świętego;
- wyzbyć się jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.
Jeśli starający się o zyskanie odpustu zupełnego nie zdobędzie się na taką dyspozycję wewnętrzną albo nie spełni wszystkich warunków, zdobędzie odpust częściowy, chyba że otrzymałby dyspensę od dopełnienia któregoś z warunków.
Zyskiwanie odpustów zupełnych może dokonywać się w tzw. sytuacji zwyczajnej i nadzwyczajnej. Jeśli chodzi o sytuację zwyczajną, to należy koniecznie spełnić wspomniane powyżej warunki, bez których odpust nie zostanie uzyskany.
Pierwszym z tych warunków jest sakramentalna spowiedź, którą można odbyć na kilka dni przed lub po wykonaniu czynności odpustowej. Biorąc pod uwagę fakt, że istotne jest wewnętrzne nastawienie zyskującego odpust, dlatego też im bliższa spowiedź, tym większe przeświadczenie uzyskania odpustu zupełnego. Warto dodać, że po jednej spowiedzi sakramentalnej można zyskać więcej niż jeden odpust zupełny. Spowiedź wielkanocna, mimo że każdy wierny jest do niej zobowiązany na podstawie przykazania kościelnego, również może stanowić wypełnienie omawianego warunku. Trzeba mieć świadomość, że spowiedź musi odbyć nawet ten, który nie ma na sumieniu grzechu ciężkiego.
Drugim z warunków uzyskania odpustu zupełnego jest Komunia Eucharystyczna, a więc jasne jest, że nie wystarczy komunia duchowa. Również ten warunek jest spełniony, gdy wypełni się go na kilka dni przed lub po spełnieniu dzieła odpustowego. Najlepiej jednak, by Komunię Świętą przyjąć w dniu spełnienia czynu odpustowego. Ułatwia to wytworzenie właściwej dyspozycji wewnętrznej prowadzącej do uzyskania odpustu zupełnego. Istotne jest, że przy zdobywaniu odpustu trzeba każdorazowo przyjąć Komunię Świętą, a więc jeden odpust po przyjęciu jeden raz Eucharystii. Jak wiemy, w określonej sytuacji istnieje możliwość przyjęcia dwukrotnie Komunii Świętej tego samego dnia. Nie znaczy to jednak, że tego samego dnia możemy zdobyć dwa razy odpust zupełny. Zgodnie z prawem odpust zupełny można uzyskać tylko jeden raz w ciągu tego samego dnia, chyba że wierny znajduje się w chwili śmierci. Wtedy może zyskać odpust zupełny nawet gdyby tego samego dnia już jeden zdobył.
Kolejne dwa warunki konieczne do uzyskania odpustu zupełnego zostaną omówione w następnym numerze "Przewodnika Katolickiego".

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki