Logo Przewdonik Katolicki

O czym myśleć podczas Mszy?

ks. Jan
Fot.

(...) Nuży mnie chodzenie na Mszę świętą. Jestem oczywiście wierzącym i staram się być praktykujący. Ale obecność na Mszy jest dla mnie po prostu trudna. Nie wiem o czym na niej myśleć. Teksty mszalne znam już na pamięć i gruntownie je przemyślałem. Ewentualnie potrafię skupić się jeszcze na czytaniach, bo się zmieniają. Msza jest dla mnie monotonna i nieciekawa. Staram się...

(...) Nuży mnie chodzenie na Mszę świętą. Jestem oczywiście wierzącym i staram się być praktykujący. Ale obecność na Mszy jest dla mnie po prostu trudna. Nie wiem o czym na niej myśleć. Teksty mszalne znam już na pamięć i gruntownie je przemyślałem. Ewentualnie potrafię skupić się jeszcze na czytaniach, bo się zmieniają. Msza jest dla mnie monotonna i nieciekawa. Staram się angażować w życie mojej parafii, pomagać w kościele. Czasem nawet czytam na Mszy, ale to nie pomaga w moim zniechęceniu. O czym myśleć podczas Mszy? Czy coś rozważać? Na co zwrócić uwagę? Może odmawiać różaniec, jak niektórzy starsi ludzie? Proszę o podpowiedź.
Jerzy


Dziękuję za postawione pytania. Zdawałoby się - tak banalne i oczywiste. Otwarłeś mi oczy na problem, który dotyczyć może wielu ludzi. Zatem więc, zastanówmy się nad tym.
Przypuszczam, iż źródłem Twojego problemu jest brak umiejętności przeżywania Mszy Świętej. Bo niby uczestniczenie we Mszy jest takie proste: śpiewam, modlę się, wstaję, siadam, klękam, przyjmuję Komunię i zastanawiam się nad tym, co robię. Ale jak długo można się zastanawiać? Jesteś dorosłym człowiekiem, świadomie uczestniczysz w Eucharystii już wiele lat. Twój umysł jest już nasycony przemyśleniami związanymi ze Mszą świętą. Nauczyłeś się przeżywać ją rozumem, a przecież powinna ona przede wszystkim karmić serce.
Sposób przeżywania Eucharystii zmieniał się w Kościele poprzez wieki. Po reformach Soboru Watykańskiego Drugiego, po wprowadzeniu do Kościołów języków narodowych i większej przejrzystości liturgii, świadome uczestnictwo powinno być dla nas łatwiejsze. Nie wiem, co można czynić odpowiedzialnym, za większe trudności w modlitwie, jakie obecnie mamy. Skłaniam się ku szukaniu głównej przyczyny w przemianach cywilizacyjnych, w technicyzacji współczesnego świata, która zagłusza w nas umiejętność skupienia, wyciszenia i modlitwy sercem.
Modlitwa myślna, rozważanie, jest bardzo popularna w Kościele i jest istotnym etapem rozwoju życia modlitewnego. Wiara szuka zrozumienia i intelekt pomaga nam to osiągnąć. Lecz po pewnym czasie intelekt się nuży, nie jest w stanie dojść do czegoś nowego, staje bezradny wobec wielkości i tajemnicy Boga. To czas, by rozpocząć modlitwę serca.
Jest ona zarazem prosta i trudna. Chodzi o uświadomienie sobie tego, w czym się uczestniczy. Zobacz - na ołtarzu, przez ręce kapłana, Jezus oddaje nam samego Siebie. Zostawia się do naszej dyspozycji. To znak i akt olbrzymiej miłości, jaką Pan Bóg ma ku nam. Czyż w obliczu takiej miłości można się nudzić? Dlatego Msza powinna być nieustannym uświadamianiem sobie tej tajemnicy wiary, miłości, która się w niej objawia i przychodzi do nas. Zacznij traktować Mszę jak spotkanie z przyjacielem, jak czas, w którym czujesz się kochany i akceptowany.
Staraj się też zwrócić uwagę na ciągłe uświadamianie sobie obecności Chrystusa. Msza to nie jest tylko jakaś tam pamiątka, szereg gestów i słów. To rzeczywiste spotkanie z Bogiem. Świadomość tego pomaga nam przeżywać Eucharystię.
Przede wszystkim jednak staraj się modlić sercem. Mów Jezusowi, że Go szukasz, że chcesz Go kochać. Prostymi, zwykłymi słowami. Porywem, wzruszeniem serca, uczuciami swoimi. Niech Jego miłość, którą sobie uświadamiasz, wzbudzi w Tobie odzew miłości. To jest spotkanie z przyjacielem, z Kimś bardzo, bardzo bliskim. Takie uczucia pomogą Ci uniknąć znużenia Mszą. Wszak przecież nie nudzi nas, ani nie jest w stanie nasycić obecność drugiego, ukochanego człowieka, a cóż dopiero Boga!

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki