Logo Przewdonik Katolicki

XVI Festiwal Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA

XVI Festiwal Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA

Gostyń – Święta Góra 2021

PROGRAM
 
Sobota, 25 września 2021 r., godz. 19:30
NIEDOKOŃCZONE DZIEŁA MISTRZÓW
 Koncert pamięci zmarłych artystów i kompozytorów związanych ze Świętą Górą
Józef Zeidler  – Requiem, 1806 r.
Wolfgang Amadeusz Mozart – Requiem d-moll KV 626, 1791 r.
Poznański Chór Chłopięcy
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Jerzy Maksymiuk – dyrygent
Marzena Michałowska – sopran
Anna Bernacka - mezzosopran
Tomasz Krzysica – tenor
Jarosław Bręk - bas
Józef Zeidler od pierwszych edycji festiwalu nazywany jest polskim Mozartem. Zdumiewa nas swoim stylem muzycznym, tak typowym dla mistrzów klasycyzmu. Kompozytor ten pisze utwory z lekkością, wdziękiem i polotem przywodzącym na myśl Mozartowskiego ducha. Oprócz podobieństw w muzyce, obu artystów łączy fakt przedwczesnej śmierci, która przerwała nagle pisanie mszy żałobnych. Requiem Mozarta i Requiem Zeidlera wykonane po raz pierwszy jedno po drugim, będą pretekstem do przypomnienia i uczczenia pamięci o ludziach związanych z muzyką świętogórską, kompozytorach, kopistach, dyrygentach. Wśród nich także o tych, którzy jeszcze niedawno gościli na naszym Festiwalu: Stefanie Stuligroszu, Ryszardzie Perycie i Bogusławie Tabace.
 
Niedziela, 26 września 2021 r., godz. 18:30
MULTIMEDIALNY KONCERT ORGANOWY
Piękno, które zbawia
Józef Skrzek – Kantata Maryjna
Józef Skrzek – organy, syntezatory , moog
Na Festiwalu gościliśmy już wielu artystów, którzy w różny sposób wykonywali muzykę na chwałę Bożą. Kantata Maryjna (1987), którą zaprezentuje Józef Skrzek, będzie przeżyciem niezwykłym. Basista, multiinstrumentalista, kompozytor, jeden z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego, w ostatnich latach głównie komponuje i wykonuje muzykę sakralną, która stała się niemal jego misją, i powołaniem. Doświadczenie zdobyte w różnych projektach muzycznych, m. in. z zespołem Breakout, Silesian Blues Band, Czesławem Niemenem czy SBB, wieloletnia praca kompozytorska przy realizacjach filmowych, teatralnych i telewizyjnych, a przede wszystkim głęboka wiara i autentyczny charyzmat sprawiają, że każde spotkanie z muzyką Józefa Skrzeka dotyka duszy i otwiera ją na modlitwę. O głębi i duchowości dzieła świadczą same tytuły poszczególnych jego części, jak na przykład: Maria Śnieżna, O Panie przebacz mej myśli, Chwalcie łąki umajone – Zbliż się do mego serca, Matko polskiej mowy – Matka Piekarska czy Zmartwychwstanie. Za każdym z tych tytułów kryje się nie tylko urzekająca i  momentami awangardowa forma muzyczna, ale przede wszystkim dusza mistrza i jego osobiste doświadczenie wiary.

Sobota, 2 października 2021 r., godz. 19:30
MUZYKA ŁĄCZY SERCA -  W KRĘGU KOMPOZYTORÓW ŚWIĘTOGÓRSKICH
Koncert poświęcony błogosławionemu Edmundowi Bojanowskiemu w 150. rocznicę śmierci
Edmund Bojanowski – Piosnki dla ochronek wiejskich  (ze zbiorów świętogórskich)
Maksymilian Koperski – instrumentalna muzyka salonowa
Kapela Świętogórska
Tomasz Radziwonowicz – dyrygent
Julia Stachowiak - śpiew
 Błogosławiony Edmund Bojanowski urodził się 14 listopada 1814 r. w Grabonogu, zmarł
7 sierpnia 1871 r. w Górce Duchownej. Był wielkim synem Ziemi Gostyńskiej, który
w niełatwych czasach zaborów, rezygnując z życia szlachcica, stał się społecznikiem i patriotą, a całą siłę czerpał z wiary. Na Świętej Górze, przed cudownym wizerunkiem Matki Boskiej, dojrzewała jego świętość, która nigdy nie była oderwana od potrzeb człowieka, zwłaszcza tego małego i chorego. Troszczył się o chorych, organizował ochronki dla wiejskich dzieci, założył zgromadzenie Sióstr Służebniczek. Był miłośnikiem kultury narodowej, znawcą literatury, człowiekiem o szerokich horyzontach. Wychowywał także poprzez muzykę, czego dowodem są Piosnki dla ochronek wiejskich, poprzez które kształtował postawy religijne, rodzinne i ekologiczne. Przede wszystkim był wiernym synem Kościoła, który wyniósł go na ołtarze w 1999 roku. Koncertem przypominamy klimat czasów bł. Edmunda i pragniemy uczyć się od niego, jak kulturą i muzyką łączyć serca ludzi i zmieniać świat, chroniąc w nim to, co najpiękniejsze i najwartościowsze.

Niedziela, 3 października 2021 r., godz. 18:30
LITANIE – MUZYCZNE PERŁY BAROKU I KLASYCYZMU
Józef Zeidler (1744? – 1806) – Litaniae de B. V. Mariae  (ze zbiorów świętogórskich), Offertorium, Veni Creator
Soliści
Śląska Orkiestra Kameralna
 Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia
Michał Klauza – dyrygent
Iwona Sobotka – sopran
Agnieszka Rehlis – mezzosopran
Wojciech Gierlach - bas
Zbiór zabytkowych muzykaliów zachowany w bibliotece księży filipinów stanowi repertuar dla typowej orkiestry z przełomu XVIII i XIX wieku. Jego wyjątkowym walorem jest najbogatsza w Polsce kolekcja litanii (11 dzieł). Usłyszymy na tegorocznym festiwalu Litanię do Matki Bożej, napisaną prawdopodobnie ręką samego kompozytora w roku 1777. Dopełnieniem programu będą Veni Creator i Offertorium.
 

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki