Logo Przewdonik Katolicki

Msza święta. 100 pytań, 100 odpowiedzi

Msza święta. 100 pytań, 100 odpowiedzi

Mike Aquilina przeprowadza nas przez ten obrządek krok po kroku, wyjaśniając znaczenie modlitw, gestów i praktyk.

Do czego potrzebny jest nam rytuał mszy? Czy nie możemy czcić Boga własnymi słowami? Kto może sprawować mszę? Jak często muszę uczestniczyć we mszy? Czym są obrzędy komunii świętej? Msza święta. 100 pytań, 100 odpowiedzi to lektura obowiązkowa dla każdego! Mike Aquilina nie tylko odpowiada na pytania dotyczące mszy świętej, ale także przeprowadza nas przez ten obrządek krok po kroku, wyjaśniając znaczenie modlitw, gestów i praktyk.

– Dlaczego film kończy się wtedy, gdy czarny charakter zostaje pokonany, problemy rozwiązane, a bohater i bohaterka się spotykają? Dlaczego komedia szekspirowska kończy się zaraz po tym, jak usunięta zostaje ostatnia przeszkoda do szczęśliwego zakończenia? Dlatego, że to jest koniec opowieści. Możemy przypuszczać, że czas po tym się nie zatrzymuje i życie toczy się dalej. Lecz teraz sprawy znajdują się na swoim właściwym miejscu; przedstawienie się skończyło – pisze Mike Aquilina w Msza święta. 100 pytań, 100 odpowiedzi (tytuł oryginalny: Understanding the Mass: 100 Questions, 100 Answers).

I dodaje: Msza jest największym przedstawieniem na świecie, ponieważ w pewien sposób bardziej realnie niż jakikolwiek film czy sztuka ożywia na naszych oczach historię naszego zbawienia. Jak każda dobra sztuka, całkiem słusznie kończy się tuż po punkcie kulminacyjnym. Zostaje nam tylko podziękować Bogu i zanieść światu łaskę, którą otrzymaliśmy, by dała nam siły do wypełniania Bożej woli”.

Zgodnie z podtytułem, książka odpowiada na sto najbardziej powszechnych pytań dotyczących mszy świętej. Zajmuje się jej praktycznymi oraz doktrynalnymi aspektami. W postaci stu wartkich odpowiedzi opisuje m.in. „uczestników dramatu (duchowieństwo, laikat, Boga), poszczególne jego etapy i odpowiednie «wyposażenie»”, takie jak naczynia i szaty liturgiczne.
To pozycja, którą powinien przeczytać każdy katolik, który chce świadomie przeżywać i zgłębiać najważniejsze tajemnice naszej wiary. Warto, aby sięgnął po nią także ten, kto jest obecnie w fazie wątpienia i poszukiwania, bo jej lektura może przynieść inspirację do spojrzenia na chrześcijaństwo z nowej perspektywy.

„Mówi się, że nie ma złych pytań, złe mogą być tylko odpowiedzi. Książka Mike'a Aquilina zawiera naprawdę dobre odpowiedzi na 100 trafnie postawionych pytań o Eucharystię. W krótkiej i przystępnej formie łączy zagadnienia teologiczne, historyczne i praktyczne związane z uczestnictwem we Mszy” – ks. Krzysztof Porosło.

Mike Aquilina (ur. 1963) – popularny, wielokrotnie nagradzany autor i współautor ponad pięćdziesięciu książek o historii, doktrynie i nauce Kościoła. Autor podcastów dla CatholicCulture.org, filmów dokumentalnych i seriali telewizyjnych, częsty gość telewizji EWTN, komentator radiowy, redaktor portalu AngelusNews.com. Wicedyrektor Centrum Teologii Biblijnej im. św. Pawła w Steubenville (USA). Z żoną, sześciorgiem dzieci i wnukami mieszka w Pittsburghu w stanie Pensylwania.
 

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki