Logo Przewdonik Katolicki

Mądrość mnichów z góry Athos

Mądrość mnichów z góry Athos

Mnisi poświęcają całą uwagę drugiej osobie. Nie są zwyczajnie uważni. Oni chłoną to, co mówisz i kim jesteś.

W swoich wcześniejszych publikacjach Alain Durel opisywał życie codzienne mnichów i piękno góry Athos. Próbował wydobywać tajniki modlitwy serca. W książce Mądrość mnichów z góry Athos (tytuł oryginalny: Prier avec les Moines du Mont Athos) wprowadza te nauki w życie, zaczynając od zamilknięcia i oddania głosu gigantom kontemplacji.
Autor wybrał apoftegmaty ośmiu mnichów – mieszkańców Athosu, żyjących w XX i XXI wieku. Dwaj ojcowie to cenobici (Petroniu i Tichon), jeden z nich – Porfiriusz – mieszkał w samym sercu Aten, a pozostałych pięciu to eremici. Wszyscy są Grekami, poza Rumunem Petroniu i Libańczykiem Hieromnichem Izaakiem. Przez wiernych prawosławnych są czczeni i uważani za świętych, a dwóch z nich rzeczywiście zostało kanonizowanych.
 
Mnisi poświęcają całą uwagę drugiej osobie. Nie są zwyczajnie uważni. Oni chłoną to, co mówisz i kim jesteś. Nie dlatego, że masz coś ważnego do powiedzenia, ale dlatego, że całe życie podporządkowują przyjmowaniu błogosławieństw. Jednym z nich jest drugi człowiek: gość, napotkany przechodzień, czy – jak we wspomnianym przypadku potrzebujący pomocy brat. Z biegiem lat wychylenie w stronę drugich staje się naturalne, ponieważ bliźni są jednym ze sposobów przeżycia miłości, która jest istotą błogosławieństwa – napisał Tomasz Grabowski OP we wstępie pt. Wspomnienia z góry Athos.
Warto podkreślić, że Święta Góra jest niedostępna dla kobiet, mężczyźni potrzebują zaproszenia, a liczba przebywających tam jednocześnie katolików i wyznawców innych religii nie może być większa niż dziesięć.

– Góra Athos, ten pazur olbrzyma zanurzony w Morzu Egejskim naprzeciw Turcji, od ponad tysiąca lat stanowi monastyczne centrum i duchowe płuca prawosławia. Jest też skarbnicą modlitwy serca, tej słynnej kontemplacji hezychastycznej, rozsławionej przez „Opowieści rosyjskiego pielgrzyma” – podsumowuje Alain Durel.
– We wszystkich twoich modlitwach umysł powinien iść za tym i rozumieć to, dlaczego się modlisz i co mówisz. Jeżeli bowiem nie rozumiesz tego, co mówisz, to jak masz się porozumieć z Bogiem, aby udzielił ci tego wszystkiego, o co prosisz? – Ojciec Józef Hezychasta. To tylko jedna z kilkuset rad mnichów dla spragnionych pokoju serca.

Patronat nad książką objęli: tygodnik „Niedziela”, „Przewodnik Katolicki”, „Idziemy”, „Teologia Polityczna”, miesięcznik „W drodze”, „Echo Katolickie", deon.pl, wiara.pl, Aleteia.pl, misyjne.pl, dominikanie.pl, Radio Nadzieja, Radio Emaus, Radio DOXA.

O autorze:
Alain Durel (ur. 1961) – francuski pisarz i filozof, wcześniej człowiek teatru. Porzucił sztukę po spotkaniu z pustelnikiem, bratem Antoine’em. Odbył wiele podróży, które kształtowały jego duchowość. Zafascynowany chrześcijaństwem Wschodu, kilkakrotnie odwiedził górę Athos, przez rok był nowicjuszem w klasztorze Stawronikita. Przełożonym klasztoru był wówczas archimandryta Bazyli z Iwironu – jeden z ośmiu mędrców Wschodu, których myśli znalazły się w tej książce.

Mądrość mnichów z góry Athos
Alain Durel
W drodze 2021
 

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki