Logo Przewdonik Katolicki

Książka „Mam na imię Joy. Przeżyłam”

Książka „Mam na imię Joy. Przeżyłam”

Książka jest przejmującym świadectwem Joy, dziewczyny pochodzącej z Nigerii, jej podróży z Afryki do Włoch, a następnie piekielnej pułapki jaką jest handel ludźmi i współczesne niewolnictwo.

To mocna historia opowiedziana w pierwszej osobie przez wrażliwą na ludzką krzywdę reportażystkę. „Opowieść o wierze, pieśń nadziei i dziękczynienia”, jak napisał w przedmowie książki papież Franciszek. Określa on doświadczenia bohaterki swoistą via crucis, dotyczącą tysięcy podobnych jej braci i sióstr, tak jak ona niewidzialnych w naszym społeczeństwie. Franciszek wskazuje na wiarę w Boga i wspólnotę jako te rzeczywistości, które ratują z rozpaczy i tchną nadzieję w najtragiczniejszych sytuacjach.
 
Joy jest 23-letnią mieszkanką Afryki. Przyjaciółka namawia ją do wyjazdu do Włoch, kusząc obietnicą pracy, dzięki której będzie mogła wesprzeć rodzinę i kontynuować naukę. Po krótkim czasie Joy uświadamia sobie, że została oszukana i wpada w ręce handlarzy ludźmi. Przeżyła dramatyczne przejście przez pustynię, podróż łodzią, obozy dla uchodźców i prostytucję we Włoszech. W tych wszystkich momentach nigdy nie straciła zaufania do Boga, którego od dziecka traktuje jak przyjaciela.
 
„«Twoje imię to Joy», od tamtej pory, od momentu poczęcia jesteś radością swojej matki i dlatego otrzymałaś od niej to piękne imię, które stanowi również jedno z imion własnych Boga. Jesteś Joy, podobnie jak wiele kobiet, których historie zostały tu spisane, ale przede wszystkim „jesteś Joy” – wyjątkowa, upragniona i bardzo ukochana. Dziękujemy, że dałaś nam szansę dołączyć do Twojego doświadczenia absolutnej odwagi” – napisał papież Franciszek we wprowadzeniu do książce Mam na imię Joy. Przeżyłam (tytuł oryginalny: Io sono Joy. Un grido di liberta dalla schiavitu della tratta).
 
Książka jest przejmującym świadectwem Joy, dziewczyny pochodzącej z Nigerii, jej podróży z Afryki do Włoch, a następnie piekielnej pułapki jaką jest handel ludźmi i współczesne niewolnictwo. Lektura, mimo że niejednokrotnie opisuje przerażające sytuacje, to jednak ostatecznie składa hołd odwadze i wolności wewnętrznej bohaterki w walce o odzyskaną godność i nadzieję.
 
Książka pozostawia w czytelniku wiele refleksji, ale też zwyczajnie wstrząsa i wzbudza gniew. Opisywane zdarzenia dotyczą naszej rzeczywistości ostatnich lat. Publikacja stanowi dobry materiał do dyskusji na temat problemu handlu ludźmi, niewolnictwa, zmuszania do prostytucji, ale też palącej potrzeby tworzenia instytucji pomocowych i programu, który będzie wyciągał rękę do tych „niewidzialnych”, a żyjących obok nas.
 
Struktura książki jest przejrzysta, składa się z krótkich rozdziałów odpowiadających kolejnym etapom wędrówki bohaterki. Jest pisana w prosty, bardzo bezpośredni sposób, sprawia wręcz wrażenie towarzyszenia narratorce i przeżywania kolejnych dramatycznych zdarzeń i świadectwa Joy.
 
Patronat nad książką objęli:
„Gość Niedzielny”, miesięcznik „W drodze”, „Przewodnik Katolicki”, „Idziemy”, dominikanie.pl, misyjne.pl, Aleteia.pl, Radio Nadzieja, Radio Emaus, Radio Doxa.
 
O autorze:
Mariapia Bonanate (ur. 1940) – włoska dziennikarka i pisarka. Zastępca dyrektora tygodnika „Il Nostro Tempo”. Prezes działającego w Piemoncie od 1987 roku Stowarzyszenia Aliseo Onlus, które zajmuje się leczeniem i profilaktyką alkoholizmu. Od wielu lat współpracuje z tygodnikiem „Famiglia Cristiana”. Prowadzi ważne badania na temat marginalizacji, młodych ludzi i świata kobiet, chorób psychicznych i alkoholizmu. W swoich reportażach ze wszystkich zakątków świata zawsze poszukuje „dobrej nowiny” i oddaje głos tym, którzy go nie mają.

 

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki