Logo Przewdonik Katolicki

Książka „Gdy rodzice się starzeją. Praktyczny i duchowy przewodnik”

Książka „Gdy rodzice się starzeją. Praktyczny i duchowy przewodnik”

„Czasami czujemy się przytłoczeni faktem starzenia się naszych rodziców – (…) a jednak często doświadczamy tego, że otrzymujemy zasoby konieczne do sprostania danej sytuacji, podjęcia decyzji i zachowania nadziei” –– piszą Annie i Claude Beauducel.

Kiedy nasi rodzice słabną i stają się coraz mniej samodzielni, stajemy przed poważnymi pytaniami o sposób opieki nad nimi. Nie ma na nie gotowych odpowiedzi, każda rodzina musi wypracować własną drogę. Autorzy dzielą się doświadczeniem, a także świadectwami wielu innych osób. Czerpią przy tym z mądrości słowa Bożego. Przykłady pokazane w książce dalekie są od idealistycznej wizji; niejednokrotnie opowiedziane historie bywają dramatyczne. „Mimo wszystko mocno wierzymy, że możliwa jest jeszcze rodzinna i międzypokoleniowa solidarność dzięki wprowadzaniu pewnych zmian, kreatywnych rozwiązań, nowości” – deklarują małżonkowie Beauducel.
 
Książka podzielona została na osiem rozdziałów omawiających różne aspekty życia z seniorami, tj.: Wytrąceni z równowagi, Czy rodzice stają się naszymi dziećmi?, Kochać w prawdzie, Jak mamy czcić rodziców?, Jaka jest moja rola?, Miejsce małżeństwa, Rozwiązania odpowiednie do sytuacji, Towarzyszenie.
 
Autorzy dostarczają inspiracji dotyczących tego: Jakie są potrzeby osób starszych?, Jaką pomoc możemy otrzymać od państwa?, Jak towarzyszyć starszym w drodze do nieba?, Jak pomóc chorującym rodzicom, zachowując równowagę własnego życia?, Jaką mam relację z moimi rodzicami?, Czy zachowuję jakieś urazy?
 
W Gdy rodzice się starzeją. Praktyczny i duchowy przewodnik, jak wskazuje podtytuł, ujęta jest również droga wiary, która w każdych, ale zwłaszcza w tych „trudnych” dziedzinach życia jest pokrzepieniem, bo przypomina nam, że nie jesteśmy sami.
 
Czasami czujemy się przytłoczeni faktem starzenia się naszych rodziców – (…) a jednak często doświadczamy tego, że otrzymujemy zasoby konieczne do sprostania danej sytuacji, podjęcia decyzji i zachowania nadziei” – czytamy we wprowadzeniu do książki Gdy rodzice się starzeją. Praktyczny i duchowy przewodnik (tytuł oryginalny: Quand mes parents vieillissent).
 
Annie Beauducel i Claude Beauducel adresują swoją książkę przede wszystkim do osób posiadających rodziców w podeszłym wieku. Odwołują się często do sytuacji życiowej, w której sami byli, a więc ludzi zajmujących się równocześnie wnukami i prowadzących aktywne własne życie. Książka może być również interesująca dla pozostałych członków rodziny, którzy chcą poznać potrzeby osób starszych, a także dla osób zajmujących się starszymi ludźmi zawodowo.
 
Nie jest to dzieło sztuki literackiej, tylko praktyczna pomoc dla ludzi często zabieganych i zmęczonych. Użyty w książce język jest prosty, a styl zwięzły i przystępny.
 
O autorach:
Annie i Claude Beauducel są małżonkami od ponad 50 lat, rodzicami i dziadkami. Należą do wspólnoty Emmanuel. Od kilkunastu lat prowadzą grupę wsparcia dla rodzin w żałobie.
 
Patronat medialny:
„Niedziela”, „Gość Niedzielny”, miesięcznik „W drodze”, „Przewodnik Katolicki”, „Idziemy”, dominikanie.pl, misyjne.pl, Aleteia.pl, wiara.pl, Radio Nadzieja, Radio Warszawa, Radio Emaus, Radio Doxa, Radio Poznań
 

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki