Logo Przewdonik Katolicki

Książka „C.S. Lewis jako filozof. Prawda, Dobro i Piękno”

Książka „C.S. Lewis jako filozof. Prawda, Dobro i Piękno”

Czytelnik znajdzie tu rozważania o tym, czym według Lewisa jest piekło, jaka jest natura zła i czy możemy zasadnie twierdzić, że Bóg jest dobry, jeśli na świecie dzieją się różne okropieństwa.

Co Clive Staples Lewis, jeden z najważniejszych filozofów chrześcijańskich XX wieku, myślał o Prawdzie, Dobru i Pięknie? C.S. Lewis jako filozof. Prawda, Dobro i Piękno to zbiór dwudziestu esejów badających te trzy naczelne zagadnienia filozoficzne obecne w pismach Clive’a Staplesa Lewisa. Czytelnik znajdzie tu rozważania o tym, czym według Lewisa jest piekło, jaka jest natura zła i czy możemy zasadnie twierdzić, że Bóg jest dobry, jeśli na świecie dzieją się różne okropieństwa. Autorzy esejów zastanawiają się też, jakie idee łączyły Lewisa i Tolkiena oraz czy spełniło się proroctwo Lewisa o końcu człowieczeństwa.
 
Koncepcja wielkiej triady: Prawdy, Piękna i Dobra stanowi ośrodek nie tylko klasycznej filozofii, tradycji, z którą Lewis zapoznał się jako student podczas zajęć w Oksfordzie, lecz ma także kluczowe znaczenie dla przyjętej przez niego chrześcijańskiej wizji rzeczywistości. Przed swoim nawróceniem autor Opowieści z Narnii szukał prawdy, był oczarowany pięknem i dążył do dobra, ale trudno było mu znaleźć sposób na to, by te wszystkie cele realizować jednocześnie. Prawdziwy mit, piękną opowieść przemawiającą nie tylko do wyobraźni i tęsknoty człowieka za dobrem i sensem, ale także zakorzenioną w historii, odkrył dopiero w chrześcijaństwie.
 
Opinie:
 
C.S. Lewis zdobył sławę jako autor dzieł literackich, zwłaszcza Opowieści z Narnii. Odbiorcy chrześcijańscy znają go również jako chrześcijańskiego apologetę, choć sam Lewis podkreślał nieustannie, że nie jest teologiem. Jedynie pasjonaci jego twórczości wiedzą, że miał akademickie wykształcenie filozoficzne i właśnie od nauczania filozofii rozpoczął swoją karierę na Oksfordzie. Niniejsza książka pokazuje czytelnikowi Lewisa jako filozofa głęboko zakorzenionego w tradycji chrześcijańskiego platonizmu i jej wielowiekowej refleksji nad Prawdą, Dobrem i Pięknem.
dr hab. Mateusz Stróżyński, prof. UAM
 
Jakość i różnorodność esejów w tym tomie stanowią istotny wkład w badania nad Lewisem jako popularnym filozofem oraz intelektualistą. Prezentują one filozoficzne elementy jego rozważań za pomocą zwykłego języka oraz rozwijają wiele argumentów filozoficznych jego autorstwa. Dzięki temu zbiór ten przyczynia się do zainicjowania nowej i ożywionej dyskusji na temat miejsca Lewisa w historii intelektualnej XX wieku.
James P. Helfers, profesor literatury angielskiej i przewodniczący Wydziału Humanistycznego, Grand Canyon University, Phoenix, Arizona


Ta książka powinna znaleźć się na półce każdej biblioteki akademickiej. Zawiera cenny materiał do zajęć poświęconych filozofii Lewisa.
David L. O'Hara, profesor filozofii i literatury klasycznej oraz dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Augustana University
 
Redaktorzy zbioru
David Baggett – profesor filozofii na Houston Christian University, dyrektor Center for the Foundations of Ethics. Jego zainteresowania badawcze obejmują przede wszystkim argumenty moralne za istnieniem Boga. Jest autorem wielu książek, w tym Good God: The Theistic Foundations of Morality, która zdobyła w 2012 r. nagrodę „Christianity Today” na najlepszą książkę apologetyczną.
Gary R. Habermas – Amerykański filozof, teolog i apologeta chrześcijański, przewodniczący Wydziału Filozofii na Liberty University. Jest autorem, współautorem lub redaktorem 39 książek i ponad 65 artykułów w różnych wydawnictwach zbiorowych. Chociaż jego głównym obszarem badań są kwestie związane ze zmartwychwstaniem Jezusa, często porusza w swoich publikacjach takie kwestie, jak życie pozagrobowe, doświadczenia śmierci, a także problem cierpienia i wątpliwości religijnych. Mieszka z rodziną w mieście Lynchburg w Wirginii.
Jerry L. Walls – profesor filozofii na Houston Christian University. Zajmuje się przede wszystkim filozofią religii, etyką i apologetyką chrześcijańską. Jest autorem, współautorem, redaktorem lub współredaktorem kilkunastu książek oraz ponad 80 artykułów i recenzji, w tym trylogii na temat życia pozagrobowego: Hell: The Logic of Damnation (1992); Heaven: The Logic of Eternal Joy (2002); Purgatory: The Logic of Total Transformation (2011).
 
C.S. Lewis jako filozof. Prawda, Dobro i Piękno
 red. David Baggett, Gary R. Habermas, Jerry L. Walls
Prodoteo 2024

 

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki