Logo Przewdonik Katolicki

Książka „365 dni ze św. Augustynem”

Książka „365 dni ze św. Augustynem”

Cytaty są krótkie, modlitwy na temat. Kilka chwil przemyśleń każdego dnia może prowadzić do niezmier­nych duchowych korzyści dla czytelnika.

Święty Augustyn, który nawrócił się na katolicyzm po latach życia pełnego grzechu
i wątpliwości, wciąż jest wspaniałym przykładem walki o utrzymanie i szerzenie wiary w świecie. John E. Rotelle OSA, dokonując wyboru tekstów z pism autora niezrównanych Wyznań, dał nam niezwykły prezent: 365 lapidarnych medytacji i krótkich modlitw, byśmy mogli ze Świętym Augustynem rozpoczynać i kończyć każdy dzień roku.
 
– Wpadłem na wspaniały pomysł przygotowania niewielkiej ksią­żeczki z cytatami ze św. Augustyna na każdy dzień roku, uważam bowiem, że biskup z Hippony ma wiele do powiedzenia współczesnemu światu i trafne cytaty z jego pism – zwłaszcza z kazań, w których jest taki praktyczny i wnikliwy – mogą dobrze posłużyć ludziom i pomóc im rozwijać się w drodze z Panem – napisał John E. Rotelle OSA w przedmowie do książki 365 dni ze św. Augustynem (tytuł oryginalny: Augustine Day by Day: Minute Meditations for Every Day Taken from the Writings of Saint Augustine).
 
I dodał: „Mam nadzieję, że ten wybór zachęci do codziennego czy­tania pism Augustyna, ukaże ponadczasowość jego myśli, pozwoli doświadczyć nieprzemijającej świeżości tego wiel­kiego człowieka Bożego i dzięki jego mądrości pomoże wzro­snąć w wierze. Cytaty są krótkie, modlitwy na temat. Kilka chwil przemyśleń każdego dnia może prowadzić do niezmier­nych duchowych korzyści dla czytelnika. Przygotowywanie tej książki było dla mnie dziełem miłości i jeszcze bardziej utwierdziło mnie w przekonaniu o pięknie i mądrości nauk Augustyna. Oby ci, którzy będą ją czytać, doświadczyli tego samego”.
 
Rotelle OSA przez jakiś czas zbierał cytaty i przypisywał je do konkret­nych dni roku, mając na uwadze określone okresy liturgiczne. Tak powstał niniejszy zbiór, zawierający minutowe rozważania zakończone modlitwą.
 
Publikacja skierowana jest do osób, które chciałyby wzbogacić swoje życie modlitewne o rozważania Świętego. Jej niewielki format pozwala zawsze mieć ją przy sobie. Jest to bardzo dobra propozycja na dzisiejsze zabiegane czasy.
 
John E. Rotelle OSA przyznaje, że nie był pierwszym, który wpadł na taki pomysł. Podobny zamiar został już zrealizowany przez F. Mayr’a OSA w 1895 r. i N.Petrelii’ego OSA w 1932 r. Stwierdził jednak, że warto sięgnąć ponownie po bogaty wybór myśli św. Augustyna, bo jak mawiał ojciec Rotelle’go: „Nic nowego pod słońcem”. Obie te publikacje różnią się jednak od tej. Nie tylko zawierają inne cytaty, ale także kładą zasadniczy nacisk na co innego, a zawarte w nich fragmenty są o wiele dłuższe. Może autorzy z racji czasów, w jakich pisali, podkreślają szczególnie te fragmenty, które zajmują się grzesznością człowieka. Zamierze­niem Rotelle’go było ukazanie maksym albo myśli Augustyna, które odnoszą się do współczesnych sytuacji.
 
Patronat nad książką objęli:
kwartalnik „Niedziela Magazyn", „Niedziela”, miesięcznik „W drodze”, „Przewodnik Katolicki”, „Idziemy”, dominikanie.pl, wiara.pl, misyjne.pl, Radio Nadzieja, Radio Doxa, Radio Emaus, Radio Warszawa
 
O autorze:
John E. Rotelle OSA (1939–2002) – augustianin, wykładowca, ojciec duchowy, kapłan na misjach peruwiańskich, a ponadto: tłumacz, redaktor, wydawca, popularyzator pism ojców Kościoła, zwłaszcza św. Augustyna.

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki