Logo Przewdonik Katolicki

Tradycyjne polskie zwyczaje weselne, które warto kultywować

| 01.03.19r

Tradycyjne polskie wesele większości z nas kojarzy się z zabawą do białego rana, suto zastawionymi stołami oraz zabawnymi zwyczajami w trakcie zabawy weselnej. Coraz więcej par odchodzi jednak od tradycyjnego polskiego wesela pragnąc nadać temu wyjątkowemu dniowi bardziej eleganckiego charakteru. Istnieją jednak polskie tradycje, które warto kultywować. Jakie – o tym powiemy poniżej!

Przenoszenie panny młodej przez próg
Zwyczaj, w którym pan młody przenosi swoją świeżo poślubioną małżonkę przez próg, wywodzi się jeszcze z czasów rzymskich i przez wiele wieków był chętnie kultywowanym obyczajem także nad Wisłą. Przenoszenie panny młodej przez próg miało w praktyce zapobiec jej przypadkowemu potknięciu się, co przez naszych przodków było uznawane za zły omen zapowiadający niepowodzenie świeżo zawartego małżeństwa.
We współczesnych czasach, kiedy z dużym przymrużeniem oka traktujemy przesądy, zwyczaj ten nabiera jednak zupełnie nowego, symbolicznego wymiaru. Przenosząc pannę młodą przez próg mężczyzna wyraża bowiem gotowość do zaopiekowania się swoją małżonką. Możemy więc z powodzeniem włączyć ten element do programu swojego wesela pod warunkiem zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pan młody może przenieść żonę przez próg sali weselnej i tym samym w tradycyjny sposób zaprosić wszystkich gości do środka.

Powitanie młodej pary chlebem i solą przez rodziców
Powitanie świeżo zaślubionej pary młodej chlebem i solą przez jej rodziców to bardzo piękny polski zwyczaj, który warto kultywować także we współczesnych czasach. Sale weselne w Warszawie i innych polskich miastach na życzenie pary młodej przygotowują chleb i sól, a w niektórych przypadkach także szampana na wzniesienie pierwszego toastu.
Jaki pierwsi, tuż przed przekroczeniem progu lokalu parę witają jej rodzice, którzy błogosławią młodych chlebem i solą na nowej drodze ich życia oraz składają im życzenia pomyślności. Następnie para wznosi toast za zdrowie i szczęście oraz wita wszystkich gości przybyłych na zabawę weselną. Po wzniesieniu toastu można także uczynić zadość tradycji i rzucić za siebie puste kieliszki. Ich stłuczenie ma bowiem przynieść pomyślność młodym i być dobrym początkiem ich wspólnego życia.

Pierwszy taniec pary młodej na sali weselnej
Tradycyjne polskie wesele nie może obyć się bez tańców oraz wspólnej zabawy na parkiecie. Sale weselne są tak przygotowane i zaprojektowane, aby zapewnić gościom znakomitą oraz w pełni bezpieczną zabawę na parkiecie. Według polskiej tradycji zabawę weselną powinna rozpocząć para młoda, do której należy pierwszy taniec.
Pierwszy wspólny taniec pary to niezwykle wzruszający i podniosły moment, do którego wiele przyszłych nowożeńców przygotowuje się na kilka miesięcy przed ślubem uczęszczając np. na kurs tańca oraz przygotowując własną choreografię do ulubionej muzyki. Bez względu na to, czy para lubi tańczyć i świetnie czuje się na parkiecie, czy też nie, z polskiej tradycji pierwszego tańca zdecydowanie nie warto rezygnować!

Artykuł powstał przy współpracy z portalem ślubnym Wesele z Klasą oferującym: sale weselne Warszawa – zajrzyj na WeselezKlasa.pl 

 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki