Logo Przewdonik Katolicki

Poznań w centrum Europy

FOT. ZUZANNA SZCZERBIŃSKA/PK. Ks. Mirosław Tykfer redaktor naczelny.

Na kilka wrześniowych dni (13-16.09.) Poznań stał się stolicą europejskiego chrześcijaństwa. Do Wielkopolski przyjechali liderzy episkopatów prawie całego kontynentu, aby uczestniczyć w plenarnym zebraniu Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

Przyjęte przez biskupów zaproszenie do Poznania związane było głównie z 1050. rocznicą powstania pierwszego biskupstwa w Polsce.
Lokalizacja spotkania w Poznaniu miała jednak szerszy kontekst. Wiceprzewodniczącym tego zgromadzenia jest przecież abp Stanisław Gądecki. Ta informacja jest o tyle ważna, że koncentrując się na co dzień na sprawach polskich i na doniesieniach z Watykanu, nie zauważamy istnienia tak ważnych struktur Kościoła w Europie jak CCEE. Nie zawsze doceniamy też wpływ, jaki na Kościół w Europie ma szef polskiego episkopatu.
Oczywiście zadania CCEE w zestawieniu chociażby z podobnym zgromadzeniem w Ameryce Łacińskiej wyglądają zupełnie inaczej. W Europie jest Stolica Apostolska. I wszelkie równoległe spotkania episkopalne muszą mieć na względzie obecność biskupa Rzymu. To papież i jego kuria zasadniczo wpływają na kierunki rozwoju Kościoła w Europie. Zauważyć jednak trzeba także, że ranga episkopatu europejskiego jest coraz wyższa. Powolny proces nadawania mu coraz większych kompetencji jest wynikiem refom papieża Franciszka, które zmierzają do znacznej decentralizacji Kościoła. Pamiętając oczywiście, że to Jan Paweł II dużo wcześniej wzywał do przemyślenia na nowo roli papiestwa i zakresu jego władzy we współczesnym chrześcijaństwie. Proces rzeczywistych i czasami bardzo szybkich przemian strukturalnych, związanych z przekazywaniem ze strony Stolicy Apostolskiej części spraw decyzyjnych lokalnym episkopatom, znacznie przyśpieszył jednak za pontyfikatu papieża Franciszka. Dzisiaj nie można więc już mówić, że spotkanie CCEE to tylko mało ważne wydarzenie.
Co więc wniosło do życia Kościoła spotkanie w Poznaniu? Relacja z tego wydarzenia oraz wnioski z debaty, której „Przewodnik” był organizatorem, już w następnym wydaniu. Do rozmowy wokół kryzysu wiary w Europie dołączymy także naszą przewodnikową debatę polskich publicystów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki