Logo Przewdonik Katolicki

Czas uświęcenia

ks. Tadeusz Funk
Fot.

Karmelici bosi z Łodzi: o. Wiktor Włodarczyk OCD i o. Jan Brzana OCD, od 25 marca do 1 kwietnia prowadzili misje święte w parafii św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Kujawskim. Był to czas na wspólną modlitwę i refleksję nad dotychczasowym życiem, na umocnienie w wierze w Jezusa Chrystusa i na własne uświęcenie. W naukach stanowych uczestniczyły kobiety, mężczyźni, dzieci i młodzież. W...

Karmelici bosi z Łodzi: o. Wiktor Włodarczyk OCD i o. Jan Brzana OCD, od 25 marca do 1 kwietnia prowadzili misje święte w parafii św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Kujawskim. Był to czas na wspólną modlitwę i refleksję nad dotychczasowym życiem, na umocnienie w wierze w Jezusa Chrystusa i na własne uświęcenie. W naukach stanowych uczestniczyły kobiety, mężczyźni, dzieci i młodzież.

W piątek 30 marca o godz. 18 rzesza parafian zgromadziła się na Eucharystii, po Mszy św. udając się na Drogę Krzyżową ulicami miasta z nowym krzyżem misyjnym. W nabożeństwie uczestniczyło ok. 2,5 tys. osób z krzyżami i zapalonymi świecami. Razem z nimi szedł i modlił się biskup diecezjalny Wiesław Alojzy Mering oraz kapłani m.in. dekanatu piotrkowskiego.

Ksiądz biskup po nabożeństwie poświęcił krzyż misyjny, a po Apelu Jasnogórskim podziękował zebranym za świadectwo wiary, rozmodlenie i wyciszenie, tak potrzebne współczesnemu człowiekowi. – Droga Krzyżowa Jezusa jest źródłem nadziei na nadchodzący dzień; mocą, która pozwala przezwyciężać wszelkie trudności, jakie niesie codzienność – powiedział ks. bp Mering przed udzieleniem błogosławieństwa wiernym. Wizyta pasterza diecezji w par. św. Jakuba zakończyła się spotkaniem z duchowieństwem na plebanii.

Należy dodać, że tego samego dnia wspólnota parafialna w sposób szczególny czci Matkę Bożą Bolesną; uroczystość odpustowa jest tu obchodzona od niepamiętnych lat. W sobotę została odprawiona Msza św. w intencji zmarłych parafian. Ojcowie misjonarze przypomnieli wiernym o potrzebie życia w stanie łaski uświęcającej; wszak człowiek nigdy nie wie, kiedy Bóg powoła go do wieczności. Przed południem, w procesji ze świecami udano się na cmentarz, gdzie księża wraz z wiernymi modlili się za zmarłych.

Ten dzień misji był również poświęcony rodzinie chrześcijańskiej. Podczas Eucharystii wiele par małżeńskich odnowiło przysięgę, powtarzając jej słowa za kapłanem, tak jak w dniu ślubu. Każde małżeństwo otrzymało błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Misje święte zakończyły się w niedzielę 1 kwietnia. Dla dużej liczby wiernych były wydarzeniem, autentycznym przeżyciem w duchu wiary (ostatnie misje odbyły się w 1996 r.). Bardzo wiele osób wysłuchało nauk stanowych, przystąpiło do sakramentu pokuty i pojednania, a później do stołu Pańskiego. Z każdym dniem coraz więcej uczestników gromadziło się na Apelu Jasnogórskim. Wierzę, że parafianie dobrze wykorzystali okazję do umocnienia swoich więzi z Bogiem, że wyznali Mu swoją miłość i ufność, którą pokładają w Jego Miłosierdziu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki