Logo Przewdonik Katolicki

Śpiewaliśmy dla Papieża Polaka

Maria Okupniak
Fot.

Chór Nauczycieli Miasta Poznania im. Karola Kurpińskiego w ciągu pięćdziesięciu lat istnienia zaznaczył swoją obecność na artystycznej mapie świata. Wśród wielu prestiżowych wyróżnień i koncertów najważniejszym wydarzeniem w jego historii była niewątpliwie możliwość śpiewania dla Jana Pawła II. Założycielem i pierwszym dyrygentem chóru był Marian Nagórski, który przez...

Chór Nauczycieli Miasta Poznania im. Karola Kurpińskiego w ciągu pięćdziesięciu lat istnienia zaznaczył swoją obecność na artystycznej mapie świata. Wśród wielu prestiżowych wyróżnień i koncertów najważniejszym wydarzeniem w jego historii była niewątpliwie możliwość śpiewania dla Jana Pawła II.

Założycielem i pierwszym dyrygentem chóru był Marian Nagórski, który przez 33 lata (od 1955 r.) kierował zespołem. W 1988 r. kontynuatorem dziedzictwa artystycznego swojego poprzednika został mgr Eligiusz Szczepaniak.

Dzisiaj chór skupia w ogromnej większości nauczycieli pracujących w różnych placówkach oświatowych i współpracuje z Akademią Muzyczną w Poznaniu, pełniąc funkcję warsztatu szkoleniowego dla przyszłych dyrygentów chórów szkolnych oraz nauczycieli muzyki.

Pół wieku historii
W długiej pięćdziesięcioletniej podróży artystycznej po kraju i Europie ofiarował on słuchaczom radość i otuchę płynące z kolęd, pieśni narodowych czy ludowych. Śpiewał nad mogiłami żołnierzy polskich na Monte Cassino, Werkendam i w Bredzie, koncertował w Instytucie Polskim i Muzeum im. Gen. Władysława Sikorskiego w Londynie i na Kahlenbergu.

Sławę i uznanie przyniosły mu prestiżowe koncerty w Birmingham w Anglii w 1996 r., udział w „3-Festiwal de la Sainte-Baume” w Marsylii, a później – na prawach zaproszonego chóru – uczestnictwo w warsztatach muzyki chóralnej „Chorales 98” w Vaisou-la-Romaine.

Główny koncert jubileuszowy chóru odbył się w auli Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Naszemu Papieżowi
Chór był także dwukrotnym gościem Ojca Świętego Jana Pawła II. W Castel Gandolfo w czasie uroczystej liturgii koncelebrowanej przez Papieża w ekspresyjnej interpretacji zabrzmiały słowa prawykonanej pieśni „Totus Tuus” poznańskiego muzyka M. Makowskiego.

Niecodzienne i wzruszające okazało się spotkanie z Ojcem Świętym 3 czerwca 1997 r., gdy na pl. Mickiewicza w Poznaniu rozległo się potężne „Tu es Petrus”. Chóry pod batutą prof. St. Stuligrosza zaśpiewały „Laudate Dominum” „Christe Rex” oraz pieśni do tekstu poetyckiego Jana Pawła II „O ziemio polska”.

Wielu wzruszeń dostarczyły utwory „wyśpiewane” dla Papieża na Placu św. Piotra w Rzymie w Roku Świętym 2000.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki