Czytanie na dziś:
Zaczynamy Wielki Tydzień. Czyli Wielki Dyskomfort – jak od kilku lat myślę o tym czasie. I wydaje mi się, że nie jestem przedstawicielką mniejszości...
W Rosji chrześcijanie wszystkich wyznań hucznie świętowali zmartwychwstanie Pańskie. Uroczystości rozpoczęły się podczas nocy paschalnej, którą w obecnym roku każdy z Kościołów obchodził w tym samym czasie.
Od Wielkiego Czwartku, który w tym roku przypada 13 kwietnia, Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Wielki Post służy przygotowaniu do przeżycia trzech świętych dni męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Zrozumienie tej liturgii zachęca do uczestnictwa we wszystkich wydarzeniach, które ją tworzą.
Trzy święte dni Triduum łączy wspólny mianownik: w centrum jest to, co robi Bóg. To Nim mamy się zająć, aby ocalić siebie.
Ktoś powiedział ostatnio: „Szkoda, że zaraz po świętach Zmartwychwstania Pańskiego dostajemy zimny prysznic w postaci Smoleńska w nowej odsłonie, bo cały podniosły nastrój momentalnie pryska”. Nie mogę się z tym zgodzić. To żadne usprawiedliwienie.
W książce pt. Mémoire et résurerction Georges Haldas pisze, że fenomen zmartwychwstania nie dotyczy ludzkich mas czy bezimiennego tłumu, ale dotyka poszczególnych ludzi, dlatego nie może być przekazywany inaczej jak tylko poprzez relację od osoby do osoby.
Słowo Arcybiskupa Poznańskiego na uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2015
W czasie świątecznego biesiadowania nie może zabraknąć jajek, symbolizujących triumf życia nad śmiercią. Dzielimy się święconymi jajkami, składając sobie życzenia, zajadamy się nimi, ale są one również ozdobą wielkanocnego stołu.
Jak spędzić święta wielkanocne? W Polsce to pytanie wydaje się być retoryczne. A jednak...
-64%
-67%
-15%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki