Czytanie na dziś:
"Podczas Synodu słuchałem wystąpień i czytałem z zainteresowaniem przyczynki wypracowane w mniejszych kręgach. Poprzez tę adhortację pragnę wyrazić oddźwięk, jaki wywołał we mnie ten proces dialogu i rozeznania. Nie będę tutaj omawiał wszystkich zagadnień...
Rozpoczął się ważny etap w historii Kościoła w Niemczech. Kto wie, czy nie przełomowy dla jego przyszłości. To proces, który nie ma dziś swojego odpowiednika w Kościele powszechnym.
Z powodu kilku figurek przywiezionych z Ameryki Południowej sam papież został oskarżony o łamanie pierwszego przykazania Dekalogu. Rzeźby wylądowały w końcu w Tybrze. Co w całej sprawie poszło nie tak?
Synod dla Amazonii zakończył się bez rewolucji, którą jedni straszyli, a drudzy z nadzieją oczekiwali. Droga Kościoła na nim wyznaczona jest inna, spokojna – choć będzie drogą wyraźnej przemiany: drogą nawrócenia.
Pierwszy oficjalny dokument, wydany przy okazji Synodu dla Amazonii, miał być odnowieniem rewolucyjnego i tajnego, więc mało znanego dokumentu Soboru Watykańskiego II. „Pakt z katakumb” wymyka się jednak oczekiwaniom zachodniego świata.
Synod nie jest słuchany – synod jest wykorzystywany. Kto i dlaczego to robi? Jakie są największe kłamstwa o Synodzie dla Amazonii?
Nasza redakcja nie ma swojego korespondenta na Synodzie dla Amazonii w Rzymie.
Czy Kościół w Niemczech rzeczywiście dąży do rewolucyjnych zmian, z bp. Stefanem Osterem rozmawia Tomasz Kycia
W homilii wygłoszonej podczas Mszy Świętej inaugurującej Synod Biskupów dla Amazonii papież Franciszek zachęcił ojców synodalnych do bezinteresownego dzielenia się otrzymanymi od Boga darami, gdyż tylko w ten sposób stają się pasterzami.
Mimo trwających dyskusji z Rzymem Kościół w Niemczech wejdzie na synodalną drogę. Gotowość do rozpoczęcia tego procesu zadeklarowali nawet ci biskupi, którzy byli sceptycznie nastawieni wobec tej inicjatywy.
-15%
-13%
-19%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki