Czytanie na dziś: Hi 19,21–27; Łk 10,1–12
Z Andrzejem Gułą, liderem ruchu społecznego Polski Alarm Smogowy, o zmianach, które musimy wprowadzić, by oczyścić powietrze, rozmawia Małgorzata Bilska
Polska emituje dużo szkodliwych pyłów, ale na pewno nie najwięcej w Europie. Nasze miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych w Europie, ale głównie w zimie. Prawda o polskim smogu nie jest taka prosta, jak się wydaje.
Z akubem Bartyzelem rozmawia Michał Bondyra
Orkany dały się we znaki wielu Polakom. Oby wiatr nie wiał już tak silnie, ale nadchodzącej zimy będzie on naszym sprzymierzeńcem. Wszystko przez smog, który pod postacią gęstych czap zalega nad polskimi miastami.
– Wszyscy ciągle o tym smogu, a ja nie wiem, czy to nie kolejny wymysł unijnych biurokratów – mówi mężczyzna po sześćdziesiątce. W to, że ochrona środowiska to poważna sprawa uwierzy, gdy usłyszy o tym w Kościele.
Malarz lubujący się w żółciach zaczął używać agresywnych czerwieni. Był to moment, gdy nad Europą przechodziła chmura wulkanicznych pyłów z Indonezji
Poprawa jakości powietrza jest spodziewana wraz we wzrostem prędkości wiatru sprzyjającej rozprzestrzenieniu się zanieczyszczeń
Kolejne miasta podejmują działania zmierzające do poprawy jakości powietrza. Jednak ze smogiem nie da się wygrać na poziomie gminy. Tymczasem flagowy program państwa jak na razie nie spełnia oczekiwań.
Smog samochodowy odpowiada za trzy czwarte zanieczyszczeń emitowanych w największych polskich aglomeracjach. Przeszło połowa kontrolowanych w Polsce pojazdów przekracza normy emisji dwutlenku azotu.
Duża część Polaków nie wie, że będzie musiała wymienić swój stary piec. A jeśli nawet już wiedzą, to boją się kosztów zarówno inwestycji, jak i późniejszych rachunków.
-70%
-64%
-15%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki