Czytanie na dziś:
Z ks. prof. Markiem Lisem rozmawia Małgorzata Bilska
Władze świeckie podejmują decyzje, które dla wierzących są niewygodne i ograniczają możliwości kultu. Władze religijne muszą wobec tego zająć stanowisko.
W wielu dyskusjach, jakie przetoczyły się w sprawie zamykania kościołów na czas epidemii koronawirusa, uderzały dwa zjawiska. Pierwsze – niezwykle silna emocja antykościelna, a druga – elementarny brak wiedzy na temat religii.
Serial „Shtisel” pokazuje jasną stronę ultraortodoksyjnych Żydów. Ale jest też druga strona: jeśli ktoś chce żyć inaczej niż rodzina i sąsiedzi, nie będzie mu łatwo. O tym opowiadają dwie inne produkcje Netflixa: miniserial i film dokumentalny.
Z ks. Wojciechem Sadłoniem SAC rozmawia Małgorzata Bilska
Wypiszecie mnie z lekcji religii? – ilu rodziców w ostatnich latach usłyszało to pytanie? Ilu z nich się na taki krok zdecydowało? Nie wiem. Wiem tylko, że wciąż jest szansa, żeby tę tendencję odwrócić.
Nie jest tak, że tylko niektóre religie chcą pokoju, a inne dążą do militarnego podboju ludzkości. Pokój jest sercem wszystkich wielkich religii. Nie chcą go tylko ci, którzy wypaczają ich prawdziwe przesłanie.
Wiele wskazuje na to, że religia lub etyka w szkole będą obowiązkowe – nie będzie można zrezygnować z obu tych przedmiotów. W tej zmianie warto zauważyć szansę na skuteczne wychowanie do wartości: niekoniecznie tylko na lekcjach religii.
Jakie szanse i obawy widzę w nauczaniu religii w szkole?
Mówienie dziś, że katecheza szkolna nie przeżywa kryzysu, byłoby zaklinaniem rzeczywistości. To o tyle niebezpieczne, że na chwilę poprawia samopoczucie, ale uniemożliwia zmierzenie się z problemem.
Bestseller
-15%
-67%
Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki